Ahmet Yesevi Üniversitesinde Çanakkale Zaferini Kutlama ve Şehitleri Anma Programı Düzenlendi19 Mart 2019

 

Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi’nde “18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 104. Yılı ve Şehitleri Anma” programı düzenlendi. 

18 Mart 2019 Pazartesi günü Türkistan Yerleşkesi Kültür Merkezi’nde Öğrenci Konseyi tarafından tertip edilen etkinliğe, Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov, Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar, rektör yardımcıları Prof. Dr. Kamalbek Berkinbaev, Prof. Dr. Umirbek Umbetov Doç. Dr. Pusat Pilten ve Doç. Dr. Şolpan Esimova’nın yanı sıra çok sayıda akademisyen ve Türk dünyasını temsil eden öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve ulusal marşların okunmasıyla başlayan programda Çanakkale Savaşını anlatan bir sinevizyon gösterime sunuldu. 

Programda söz alan Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov, Çanakkale Zaferi’nin önemine değindiği konuşmasında ünlü Kazak şair Mağcan Cumabay’ın “Uzaktaki Kardeşime” şiirini örnek vererek “Kazak halkı olarak her zaman Türk kardeşlerimizin yanındayız.” dedi. Çanakkale’de gösterilen cesaret ve azmin Mustafa Kemal Atatürke’e kurtuluş mücadelesi için güç verdiğini ve bu güçle Anadolu’da yeni bir devlet kurulduğunu belirten Rektör Abdrasilov, “Türkiye ve Kazakistan’ın dostluğunun nişanesi olan Ahmet Yesevi Üniversitesi’nde Türk dünyasından gelen öğrencilerle beraber Çanakkale şehitlerini anmaktan mutluluk duyuyorum, birliğimiz ve dirliğimiz bozulmasın” diye konuştu.

 Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar ise konuşmasında “Bir çok defa anma programına katılmış olmama rağmen bu programın, Türklüğün eşiği ve beşiği Türkistan’da  Hoca Ahmet Yesevi’nin diyarında gerçekleştirilmesinden çok müteessir oldum” dedi. “Siz unutsanız da düşman unutmuyor, ne 1071 Malazgirt’i ne 1453 İstanbul’u ne de Çanakkale’yi. Bugünkü terör olaylarının temelinde de bu var.” Sözleri ile gençlere seslenen Rektör Vekili Tomar, “Mutlaka tarihimizi öğrenelim, bilen güçlü olur, bilen yönetir” diyerek, Osmanlı’nın son döneminden Çanakkale savaşına giden süreci anlattı. Rektör Vekili Tomar, Mehmet Akif Ersoy’un “Çanakkale Şehitlerine” şiiri ile konuşmasına son verdi.

Programda sinevizyon gösterileri, şiirler ve halk oyunları yanında Mustafa Alp yönetiminde “Tuna Nehri” ve “Çanakkale Türküsü” seslendirildi. Katılımcılar tarafından büyük ilgi gören program Çanakkale temalı tiyatro gösterisi ile sona erdi.