Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı Anısına “İslam Medeniyetinde Bilim ve Teknoloji” başlıklı konferans düzenlendi19 Mart 2019

 

 

 

18 Mart 2019 tarihinde Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi Avrasya Araştırma Enstitüsü ve Al-Farabi Kazak Milli Üniversitesi Şarkiyat Fakültesi işbirliğiyle Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı Anısına “İslam Medeniyetinde Bilim ve Teknoloji” başlıklı konferans düzenlendi.

Al-Farabi Kazak Milli Üniversitesi Şarkiyat Fakültesinde düzenlenen konferansa davetli konuşmacı olarak T.C. Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politika Kurulu Üyesi ve Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Öğretim Üyesi Sayın Prof. Dr. Mehmet Akif Kireçci, Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi Prof. Dr. Muhittin Şimşek, Al-Farabi Kazak Milli Üniversitesi Şarkiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Saltanat Jakubayeva, Al-Farabi Kazak Milli Üniversitesi Şarkiyat Fakültesi TÜRKSOY Bölümü Başkanı Doç. Dr. Kıdır Torali ve Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi Avrasya Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Vakur Sümer katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi Avrasya Araştırma Enstitüsü Müdürü Sayın Doç. Dr. Vakur Sümer, konferansın Türk dünyası bilim insanlarından rahmetli Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı Anısına düzenlendiğini belirterek, kendisinin Türk-İslam medeniyetinin dünyada tanıtılmasına büyük katkılar sunduğunu hatırlattı. 

“İslam Medeniyetinde Bilim ve Teknoloji” başlıklı sunumunda davetli konuşmacı Prof. Dr. Mehmet Akif Kireçci, ilk olarak kendisini tanıtarak, İslam medeniyetinin ve bu çerçevedeki dönemdeki teknolojik gelişmelerin daha çocukken çok ilgisini çektiğini belirtti. İslam tarihinde hem bilim, hem de bilimsel düşüncenin kesin olarak var olduğunu açıklayan Prof. Dr. Mehmet Akif Kireçci, İslam’ın özünde inanç olmasının çok önemli bir husus olduğunu belirtti. Arabistan’da bir toplumun İslam ekseninde dönüşmesini takiben inancın giderek başka bölgelere dağıldığını vurguladı ve ana hatlarıyla İslam tarihini özetledi.

Sunumunun devamında Prof. Dr. Mehmet Akif Kireçci, Müslüman Türk bilim insanlarının en büyük katkı yaptığı alanların tıp, astronomi, mühendislik ve matematik olduğunun altını çizdi. Bu bilim adamlarının yazdığı tüm kitapların Latince’ye çevrilerek ve 18. yüzyıla kadar tüm Avrupa üniversitelerinde ders kitabı olarak okutulduğunu ve kullanıldığını dile getirdi. Konuşmasının devamında Roma ve Arap rakamlarına ve ‘sıfır’ kavramının keşfinin önemine  değinen Prof. Dr. Mehmet Akif Kireçci, farklı alanlardaki (astronomi, robotik, sibernetik, askeri teknolojiler, su yönetimi, zaman ölçümü, kağıt) İslam medeniyeti çerçevesinde ortaya konulan teknolojik çalışmalar konusunda da ilgi çekici örnekler sundu.

Konferans, soru-cevap ve tartışma bölümleriyle devam etti ve program bitiminde Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı çerçevesinde Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi’nin tertiplediği programların süreceğini açıkladı,  davetli konuşmacı Prof. Dr. Mehmet Akif Kireçci’ye teşekkür belgesini takdim etti ve tüm konferans katılımcılarına teşekkür etti.