Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız Botanik Bahçesinde İncelemelerde Bulundu20 Mart 2019

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız; Mütevelli Heyet Üyesi Prof. Dr. Muhittin Şimşek, Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar ve Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Pusat Pilten ile birlikte Üniversitenin Botanik Bahçesi Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezinde incelemelerde bulundu.  

Botanik Bahçesi Müdürü Dr. Bahadır Yusupov  ve Botanik Bahçesi Müdür Yardımcısı Ender Sayın ile projelerden sorumlu Prof. Dr. Apuşev Amangeldi’den bilgi alan Başkan Yıldız, Üniversitenin kullanım arazi alanlarının rekreasyonu konusunda talimatlarda bulundu.

Park, bahçe, dinlenme, spor ve yürüyüş alanlarında iyileştirme çalışmaları hakkında bilgi veren yetkililer, devlet destekli projelerle botanik bahçesini cazibe merkezi haline getirebileceklerini söylediler. Ayrıca yıl içerisinde mevcut ağaçların bakımı ve budamasının yapıldığı, meyve ve dekoratif ağaç çeşitliliğin artırılması kapsamında iki hektar alana 90 bin tohum ekildiği, 300 metrekare alana ise 27 türde fidanın toprakla buluşturulduğu belirtildi. Bunun yanı sıra sulama kanalları, makine ve tarım araçlarının durumu hakkında bilgi verildi.