Ahmet Yesevi Üniversitesinde “Uluslararası Dergiler İçin Makale Yazma ve Yayınlama” semineri21 Mart 2019

 

Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi, ULAKBİM Sosyal ve Beşeri Bilimler Veri Tabanı Komitesi Üyesi ve “bilig” dergisinin Yayın Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ali Ekber Şahin, Ahmet Yesevi Üniversitesinde “Uluslararası Dergiler İçin Makale Yazma ve Yayınlama”  konulu seminer verdi. 20 Mart 2019 Çarşamba günü Kültür Merkezinde gerçekleştirilen seminerin moderatörlüğünü  Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kamalbek Berkinbaev yaptı. 

Prof. Dr. Ali Ekber Şahin, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine iyi bir makale hazırlamanın incelikleri anlattığı bu seminerde, “Uluslararası bir dergide makale yayınlamanın öncelikli temel şartı makalenin konu başlığı seçimi dikkatle yapılmalıdır. Nitekim problemin önemli ve güncel olması makalenizin yayımlanabilirliğini etkileyecektir. Diğer önemli hususlardan biri de araştırmanızı tamamladıktan sonra mutlaka sıkı bir değerlendirme yaparak hakemli dergilere göndermelisiniz. 

İndexlerde taranan dergiler araştırma için kendi şablonlarını sunar. Yazılan makalenin biçim, şekil ve içerik bakımından şablona uyması araştırmanın kabul edilebilirliğini büyük ölçüde etkileyecektir. Bu aşamadan sonra editörün ve hakemin direktifleri makaleye birebir uygulaması etki faktörü bakımından son derece önemlidir. Eğer etik ihlaller yaptığınız takdirde makalenin geri çevrilme olasılığı yükselir. Yani intihal, yayınlanmış bir araştırmayı tekrar yayınlamaya çalışma gibi hususlar editör ve hakemler tarafından reddedilir” şeklinde konuştu.

Bilgi, birikim ve deneyimlerini paylaşan Prof. Dr. Şahin, sunumunun son bölümünde araştırma unsurlarının (başlık, giriş, yöntem, öneriler ve kaynaklar)  şekil ve içerik bakımından nasıl hazırlanması gerektiğini ayrıntılı bir şekilde anlattı. Katılımcıların ilgi ve dikkatle takip ettiği seminerde sunumun aynı anda Kazak diline çevrilmesi ile katılımcıların konu hakkında doğru ve etkin bilgi sahibi olması sağlandı. 

Seminer, sorulan sorulara Prof. Dr. Ali Ekber Şahin tarafından verilen cevaplarla sona erdi.