Türkistan'da Nevruz Coşkusu 21 Mart 2019

 

Ergenekon’dan çıkışı simgeleyen ve yaklaşık 3000 yıllık tarihi olan “21 Mart Nevruz Bayramı” vesilesiyle Türkistan’da kutlama töreni yapıldı. Türkistan Eyalet Valiliğinin organizasyonunda ve Ahmet Yesevi Üniversitesi’nin katkılarıyla tertip edilen etkinlik Esimhan Meydanında gerçekleştirildi. Törene; Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Mütevelli Heyet Üyesi Prof. Dr. Muhittin Şimşek, Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov, Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar, Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Pusat Pilten ve Dr. Emrekul Abuov katıldı. 

Bu yıl Türkistan şehri Eyalet Merkezi seçilmesiyle birlikte daha kapsamlı kutlanan Nevruz Bayramı çok renkli gösterilere sahne oldu. Türkistan Eyalet Valisi Ömirzak Şökeev açılış konuşmalarıyla başlayan etkinlikte, tören geçişi ve halk oyunları gösterileri yapıldı. Türkiye, Kazakistan, Azerbaycan, Kırgızistan, Türkmenistan, Özbekistan ve Türk akraba topluluklarından oluşan halk oyunları ekiplerinin yer aldığı kutlamalar büyük bir ilgiyle izlendi. 

Açılış Töreninin ardından Nevruz bayramı kutlamaları çeşitli panayırlarla devam etti. Hoca Ahmet Yesevi Türbesi’nin yanı başında kurulan otağlarda kültürel yiyecekler ikram edildi. Ayrıca alanda bulunan Üniversitemizin otağında yemek ikramının ardından Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Mütevelli Heyet Üyesi Prof. Dr. Muhittin Şimşek ve Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov birer konuşma yaparak nevruz bayramı ile ilgili kutlama mesajlarını ilettiler. Kutlamalar Türk dünyasının birlik ve beraberliği için yapılan dua ve dileklerle son buldu.