Kazakistan’ın Yeni Cumhurbaşkanı Tokayev Ahmet Yesevi Üniversitesini Ziyaret Etti23 Mart 2019

 

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in görevinden istifa etmesinin ardından göreve gelen Kasım Comart Tokayev ilk ziyaretini Türkistan’a gerçekleştirdi. 

Kazakistan Cumhurbaşkanlığı görevini Nursultan Nazarbayev’den devralan Kasım Comart Tokayev Türkistan şehrindeki görüşmeleri kapsamında Ahmet Yesevi Üniversitesinde eyalet yöneticileri ile bir araya geldi. 23 Mart 2019 Cumartesi günü gerçekleşen toplantıya,  Türkistan Eyalet Valisi Ömirzak Şökeev ile Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov’un yanı sıra çok sayıda üst düzey yönetici, diplomat ve basın mensubu katıldı.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Kültür Merkezi toplantı ve konferans salonunda katılımcılara hitap eden Cumhurbaşkanı Tokayev, halkla iç içe bir yönetim anlayışı benimsediklerini belirterek “Anayasanın üstünde hiçbir güç yoktur, asıl amacımız adil ve etkili hizmettir” dedi. Ayrıca Tokayev konuşmasında 2030 ve 2050 stratejik hedefleri çerçevesinde Nursultan Nazarbayev’in ‘Geleceğe Doğru-Manevi Uyanış (Ulusal Kalkınma)’ ve ‘Ulu Bozkırın Yedi Unsuru’ projelerinin sürdürüleceğini belitti. 2019 Gençlik Yılı münasebetiyle gençlere yönelik yeni yatırımların yapılacağını bildirdi.