Kazakistan’ın Başkentinin Nursultan Oluşu Ahmet Yesevi Üniversitesinde Coşkuyla Kutlandı28 Mart 2019

 

28 yıl devlet başkanlığı yaptıktan sonra istifasını açıklayan Nursultan Nazarbayev'in adı başkente verildi.

Nursultan Nazarbayev’in istifasının ardından göreve gelen Kasım C. Tokayev başkent Astana'nın isminin Nursultan olarak değiştirilmesini öngören yasa tasarısını meclise sundu. Oy birliğiyle kabul edilen yasa tasarısının ardından ülkede büyük etkinliklerle kutlanmaya başladı. Söz konusu değişikliğin ardından Ahmet Yesevi Üniversitesinde de bir kutlama programı düzenlendi. 26 Mart Cuma günü Kültür Merkezinde büyük ilgiyle gerçekleştirilen etkinliğe Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov, rektör yardımcıları Prof. Dr. Kamalbek Berkinbaev, Prof. Dr. Umirbek Umbetov, Prof. Dr. Nurlan Batırbaev, Doç. Dr. Pusat Pilten, Doç. Dr. Şolpan Esimova, Dr. Emrekul Abuov ile çok sayıda akademisyen, personel ve basın mensubu katıldı. 

Ulusal marşların okunmasıyla başlayan programda Nursultan Nazarbayev’in hayatı ve Astana yeni adıyla Nursultan’ın başkent oluşu ve bugüne kadarki değişim sürecini anlatan bir sinevizyon gösterime sunuldu.

Törende konuşan Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov, Astana’nın başkent olmasında ve modern bir şehre dönüşmesinde Nursultan Nazarbayev’in büyük katkılarının olduğuna vurgu yaparak, Nursultan isminin bu şehre çok yakışacağını belirtti.

Rektör Abdrasilov’un konuşmasının ardından törende bazı akademisyen ve öğrenciler başkentin yeni adının Nursultan olması münasebetiyle kutlama mesajlarını ilettiler. Etkinlik halk oyunları gösterileri ve konser programı ile sona erdi.