Ahmet Yesevi Üniversitesinde Kazakistan’ın Ekonomik Modernleşmesi Sempozyumu29 Mart 2019

 

Kazakistan Bilimler Akademisi eski üyesi Prof. Dr. Arslan Işanov’un doğumunun 80. Yılı münasebetiyle Ahmet Yesevi Üniversitesinde “Kazakistan’ın Ekonomik Modernleşmesi” adlı sempozyum yapıldı. Bilim ve İnovasyon Bölümü ile Ekonomi Bölümü işbirliğinde düzenlenen sempozyum 29 Mart 2019 Cuma günü  Merkez Kütüphanenin toplantı ve konferans salonunda gerçekleştirildi. Sempozyumun açılış törenine; Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar, rektör yardımcıları Prof. Dr. Kemalbek Berkinbaev, Doç. Dr. Şolpan Esimova katılarak birer konuşma yaptılar. 

Açılış konuşmalarının ardından Prof. Dr. Arslan Işanov’un hayatını anlatan bir sinevizyon gösterime sunuldu. Sempozyumun ilk oturumunda bildiri sunan Taşkent Devlet Ekonomi Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Mamlaket Makhamova; Rektör Vekili Cengiz Tomar’a geleneksel Özbek giysisi Çapan giydirdi ve Prof. Dr. Kemalbek Berkinbaev ile Doç. Dr. Şolpan Esimova’ya  çeşitli hediyeler takdim etti. 

Altı oturumda gerçekleşen sempozyumda 100’e yakın araştırmacı bildiri sundu. Kazakistan’ın Ekonomik Modernleşmesi Sempozyumu tüm oturumların tamamlanmasının ardından değerlendirme ve sonuç oturumu ile sona erdi.