Ahmet Yesevi Üniversitesinde Nevruz coşkusu01 Nisan 2019

 

Türk Dünyasının barış ve kardeşliğinin en büyük bayramı olan ve yeni gün anlamına gelen “Nevruz Bayramı”  Ahmet Yesevi Üniversitesinde yapılan törenle kutlandı.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörlüğü yanındaki alanda yapılan etkinliğe, Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov, Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar, rektör yardımcıları Prof. Dr. Kmalbek Berkinbaev, Prof. Dr. Umirbek Umbetov, Prof. Dr. Nurlan Batırbaev, Doç. Dr. Pusat Pilten, Doç. Dr. Şolpan Esimova, Dr. Emrekul Abuov’un yanı sıra fakülte dekanları, bölüm başkanları ile çok sayıda akademisyen, personel ve öğrenci katıldı. 

Törende konuşan Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov,“Nevruz Bayramı”nın Türk dünyasını birleştiren ortak  kültür bağı olduğu,  bu bayramın Türk dünyasının ortak değeri olarak  dostluk ve kardeşliği pekiştirdiğini dile getirdi. Ahmet Yesevi Üniversitesi, iki kardeş ülkenin dostluk nişanesi olduğuna vurgu yapan Rektör Abdrasilov, “Türk kardeşlerimizle ve tüm Türk halklarından öğrencilerimizle birlikte burada bu coşkuyu yaşamak nevruz bayramını daha da anlamlı kılmıştır” dedi.

Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar ise kutlama dilekleriyle başladığı konuşmasında, nevruz bayramı Türk dünyasının ortak bayramı olduğunu ifade ederek, Nevruz’un Türk Dünyasında birlik sembolü olduğuna vurgu yaptı. Rektör Vekili Tomar, “Türk dünyası Nevruz bayramını bağımsızlığına kadar kutlayamadı biz ise Anadolu’ya gidince unuttuk ama şükür ki Türk kardeşlerimizde gördük bizde hatırladık” dedi. 

Programda hocalara ve öğrencilere alanda kurulan otağlarda kültürel yemeklerden Nevruz köje, bauırsak ve Özbek pilavı başta olmak üzere çeşitli ikramlarda bulunuldu. Programı izleyenler, farklı milletlerden gelen öğrencilerin hazırladığı dans gösterilerini beğeniyle seyrederken, halat çekme, altıbakan ve bilek güreşi gibi Türk kültürüne özgü oyunlarla keyifli anlar yaşadılar.