Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünde ‘’Türk Dünyası ve Hoca Ahmet Yesevi’’ Konferansı02 Nisan 2019

 

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün düzenlediği ‘’Türk Dünyası ve Hoca Ahmet Yesevi’’ Konferansına konuşmacı olarak Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız katıldı. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Seyit Ahmet Arslan ile çok sayıda yönetici ve kurum personelinin katıldığı konferansta Hoca Ahmet Yesevi’nin Türk Dünyasındaki önemine değinildi.

 

Türklerin 5 bin yıllık bir tarihe sahip olduğunu anlatan Prof. Dr. Musa Yıldız, "Hoca Ahmet Yesevi, İslamiyetin yüce değerlerini Türkçe olarak anlatan ilk kişi. Bu sayede İslamiyet Türkistan coğrafyasında hızla yayıldı. O, İslam dininin ahlaki esaslarını dörtlükler halinde hikmetlerle anlattı. İnsanlara birlik, beraberlik, dostluk, kardeşlik ve başkasını ötekileştirmeme mesajlarını verdi." ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Musa Yıldız, Türk dünyasının birlik ve beraberlik sembolü olan Hoca Ahmet Yesevi'nin bilge kişiliğinin yanı sıra sanatkar olduğunu ve geçimini kaşık kepçe yontarak sağladığını dile getirerek hayatı hakkında bilgiler aktardı. Ayrıca Kazakistan ve Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi hakkında da bilgiler verdi. Program dinleyicilerin soruları ile son buldu.