Eskişehir’de ''Hoca Ahmet Yesevi: Horasan'dan Balkanlara Erenlerin İzinde Yolculuk'' Sempozyumu yapıldı04 Nisan 2019

 

Eskişehir Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen ''Hoca Ahmet Yesevi: Horasan'dan Balkanlara Erenlerin İzinde Yolculuk'' Sempozyumu Eskişehir Hoca Ahmet Yesevi bölgesinde bulunan 12 Ortaokulun katılımıyla yapıldı. Sempozyuma Eskişehir Vali Yardımcısı Akın Ağca, Odunpazarı Kaymakamı Turgay Hakan Bilgin, Eskişehir Milli Eğitim Müdürü Hakan Cirit, Odunpazarı İlçe Milli Eğitim Müdürü Kürşat Önder Ceylan, okul müdürleri, öğretmenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Programın açış konuşmalarını yapan Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Hoca Ahmet Yesevi’nin hayatı ve eserleri hakkında bilgi verdi. Prof. Dr. Musa Yıldız, Yesevi’nin eserlerindeki ana fikrin; insanın ahlakı, maneviyat ve hoşgörü gibi değerlerinin gelişmesi olduğunu dile getirdi.

Prof. Dr. Yıldız, 99 bin öğrenci yetiştiren Yesevi’nin vaktini ibadete, talebe yetiştirmeye ve kimseden bir şey beklemeden alın teriyle kazanmaya ayırdığına dikkati çekti.

Sempozyum 12 okuldan 12 temsilci öğrencinin Hoca Ahmet Yesevi konulu bildirilerini sunmalarıyla sona erdi. Program sonunda Prof. Dr. Musa Yıldız tarafından öğrencilere  Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı yayınlarından ‘’Ahmed Yesevi’’ eseri hediye edildi.