Almatı’da Kazakistan Ulusal Fen Bilimleri Akademisinin 10. Yıldönümü ve Kazakistan Cumhuriyeti Entegre Maden İşleme Ulusal Merkezinin 25. Yıldönümü konferansı04 Nisan 2019

 

04 Nisan 2019 tarihinde Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Bilimsel Araştırmalardan sorumlu Rektör Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Kamalbek Berkimbayev ve Ahmet Yesevi Üniversitesine bağlı Avrasya Araştırma Enstitüsü Müdürü Sayın Doç. Dr. Vakur Sümer Almatı’da gerçekleşen "Kazakistan'ın İhracata Yönelik Sanayileşmesinin Temelini Oluşturan Fen Bilimleri Alanındaki Yenilikler" konulu bilimsel ve uygulamalı konferansa katıldılar ve ilgili bilimsel kurumların kuruluş yıldönümlerini kutladılar.

 

Konferans, Kazakistan Ulusal Fen Bilimleri Akademisinin 10. Yıldönümüne ve Kazakistan Cumhuriyeti Entegre Maden İşleme Ulusal Merkezinin 25. Yıldönümüne ithaf edilmiştir. Kazakistan Ulusal Fen Bilimleri Akademisi ülkenin 13 bölgesinde çeşitli alanlarda bilimsel faaliyetler yürütmektedir. Akademi, 1000'den fazla personele sahiptir ve 35'den fazla bilim adamı, ve 300 uzman içermektedir. Akademinin faaliyetleri, bilim insanlarının bilimsel araştırmalarını koordine etmeyi ve araştırma sonuçlarının uygulanmasına yönelik destek sağlamayı amaçlamaktadır.

 

Gerçekleşen konferans sonunda, Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov, Kazakistan Ulusal Doğa Bilimleri Akademisinin En Yüksek Ödülü Al-Farabi Altın Madalyası ile ödüllendirildi. Ödülü, Rektör Prof. Dr. Abdrasilov adına, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Berkimbayev aldı.