Ankara’da Burslu öğrencilerle “Kızıl Kırgın’ın Kadınları: Marguva” kitabının değerlendirme toplantısı yapıldı04 Nisan 2019

 

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Türkiye’de yüksek lisans ve doktora eğitimlerine devam eden Kazakistanlı burslu öğrencilerle her ay düzenli olarak gerçekleştirilen kitap değerlendirme toplantısına katıldı.

Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İhsan Kalenderoğlu’nun danışmanlığında devam eden toplantının Nisan ayındaki konusu, Şerbanu Beysenova’nın “Kızıl Kırgın’ın Kadınları Marguva” adlı romanı oldu. Toplantıya eseri Türkçeye çeviren Doç. Dr. Cemile Kınacı da katıldı ve eser hakkında bilgiler verdi.

Prof. Dr. Musa Yıldız öğrencilere yaptığı konuşmada Kazak tarihinin çok önemli bir kesitini ele alan, Kızıl Kırgın olaylarında sürgün edilen ya da suçsuz yere öldürülen Kazak aydınlarının gerçek hayatlarını ele alan bu eseri Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı bünyesinde düzenlenen kitap değerlendirme toplantısında anmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Musa Yıldız öğrencilere, Başkanlık olarak her türlü desteği imkânlar dâhilinde vereceklerini belirtti. Toplantı öğrencilerin sorularının ardından sona erdi.