Avrasya Araştırma Enstitüsünde “Avrasya’da Enerji Politikaları” Semineri05 Nisan 2019


 
Avrasya Araştırma Enstitüsünde 04 Nisan 2019 tarihinde İstanbul Kültür Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkan Yardımcısı Sayın Doç. Dr. Çağla Gül Yesevi, “Avrasya’da Enerji Politikaları” konulu bir seminer verdi.
Doç. Dr. Çağla Gül Yesevi’nin semineri, Almatı ziyareti kapsamında Avrasya Araştırma Enstitüsünü ziyaret eden Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Bilimsel Araştırmalardan sorumlu Rektör Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Kamalbek Berkimbayev’in de katılımıyla düzenlendi.
Doç. Dr. Çağla Gül Yesevi, sunumunda, Avrasya Araştırma Enstitüsünün enerji konusunda çok güzel araştırmalar yaptığını belirtti, ve kendi sunumunun kapsamını ana hatlarıyla belirtti. Dünya’da enerji meselesi ve ilgili konunun genel sorunlarından bahsederek sunumuna başlayan Doç. Dr. Çağla Gül Yesevi, genelde tüm dünyadaki, özelde Avrasya bölgesindeki en önemli enerji boru hatlarından ve enerjiyi üreten ve tüketen ülkelerden örnekler verdi.
Seminerin devamında söz konusu enerji boru hatlarının nasıl finanse edildiğini ve hukuki açıdan nelerin üstünde durulması gerektiğine değinen Yesevi, Avrasya’daki enerji politikalarının uluslararası boyutlarını anlattı. Enerji alanının küresel ve bölgesel temel aktörlerinden bahseden Yesevi, Türkiye’nin Enerji ve Kaynaklar Bakanlığı’nın son yayınladığı tabloları da seminere katılanlara sundu. Dünya çapında kömürün 114 yıllık, doğal gazın 53 yıllık ve petrolün ise 51 yıllık rezervi olduğunu belirten Yesevi, ancak enerji uzmanlarına göre yeni bulunan tekniklerle bu rakamların değişebileceğinin ve daha da artabileceğinin altını çizdi. Dolayısıyla Avrasya ülkelerinin bol enerji kaynaklarına sahip olmalarına rağmen, yenilenebilir enerji kaynakları ve temiz enerji kaynaklarına önem vermeleri gerekliği ifadesinde bulundu.

 

Seminerin sonunda katılımcılar Avrasya’da enerji konusunda görüş alışverişinde bulundular.