Ahmet Yesevi Üniversitesi Radyosu Yesevi FM ve TV Stüdyosu Yayın Hayatına Başladı08 Nisan 2019

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi radyosu Yesevi FM ve TV stüdyosu yapılan açılış töreni ile yayın hayatına başladı. 

Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov açılışta yapmış olduğu konuşmada, “Biz Yesevi  stüdyosunu öğrencilerimiz için açtık. Onlar derslerde almış oldukları teorik bilgileri uygulayarak mesleki gelişimlerini en iyi şekilde tamamlayacaklardır” dedi. 

Radyo stüdyosunun uluslararası statüye sahip olduğunu ve Ahmet Yesevi Üniversitesine çok yakışacağına dikkat çeken Rektör Abdrasilov, “Yaklaşık yedi ay önce gençlerle bir araya geldiğimizde öğrencilerimiz radyo ve TV talebinde bulundular. Bizde bu alanda çalışma başlattık.  Nihayetinde üniversite yakışır bir stüdyo kurduk. Yesevi babamızın hatırasını yaşatmak için radyonun ismini onun adına atfettik. Dürüst, şeffaf, seviyeli yayıncılık ilkesi ile burada hem öğrencilerimiz tecrübe kazanacak hem de üniversitemizin sesini tüm dünyaya duyurmuş olacağız. Artık bugün bir hayali gerçekleştirmiş bulunuyoruz”diyerek,  “Radyomuz Ahmet Yesevi Üniversitesine hayırlı olsun”temennisinde bulundu.

Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar ise açılış konuşmasında bugünün Ahmet Yesevi Üniversitesi adına tarihi bir gün olduğuna işaret ederek, “Bugün üniversitemiz adına mutlu bir gün, Ahmet Yesevi Üniversitesine radyo ve televizyon stüdyosunu kazandırmanın sevinci içerisindeyiz”dedi. Ahmet Yesevi Üniversitesi, Türk dünyasının birlik sembolü olduğuna dikkat çeken Rektör Vekili Tomar, “Üniversitemizde tüm Türk akraba topluluklarından gençler öğrenim görüyor. Burada  öğrencilerimiz Türkçe, Kazakça, Kırgızca, Özbekçe, Tatarca ve diğer Türk lehçelerinde yayın yaparak Türk dünyasında kültürel etkileşime katkı sağlayacaklardır. Ayrıca  çok dilli yayın politikası ile sesimizi tüm Dünyaya duyuracağız”diye konuştu. 

Açılış töreninin ardından Yesevi FM’in ilk canlı yayın konuğu Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov ile Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar oldu.