Türkiye-Kazakistan Sağlık Haftası Sona Erdi15 Nisan 2019

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi, Türkiye ve Kazakistan Sağlık Bakanlığının ortaklaşa  gerçekleştirdiği sağlık haftası etkinliği sona erdi. 8-14 Nisan 2019 tarihleri ​​arasında Ahmet Yesevi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Türkistan Kadın Doğum Hastanesi ve Türkistan devlet hastanesinde teşhis, tedavi ve çeşitli ameliyatlar gerçekleştirildi.

Türkiye Sağlık Bakanlığı Uluslararası Sağlık Politikaları Dairesi Başkanlığı tarafından organize edilen etkinlik kapsamında, göz hastalıkları, çocuk cerrahi, üroloji, plastik cerrahi, kadın doğum, anestezi, kulak burun boğaz, kadın doğum, çocuk hastalıkları ve pediatri alanlarında 18 uzman hekim Türkistan halkına ücretsiz hizmet verdi. Ayrıca Radyoloji, Acil Yardım ve TRIAJ Sistemi konusunda eğitim seminerlerine katılan bölgenin pratisyen hekimlere sertifika verildi. 7 günlük program kapsamında 100’e yakın ameliyat ve 500’e yakın da teşhis ve tedavi yapıldı. 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Kültür Merkezinde yapılan kapanış programıyla sona eren etkinlikte, Türk hekimlere teşekkür belgesi ve hediye takdim edildi. Törende konuşan Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar, Türkiye ve Kazakistan’ın dostluk ve kardeşliğine yakışır bir etkinlik gerçekleştirildiğine vurgu yaparak, “Hoca Ahmet Yesevi’nin İslam’a büyük hizmet sunmuştur, bizde böyle bir etkinlikle Yesevi’nin diyarına küçük bir katkı sunmaya çalıştık. Organizasyonda emeği geçen Uluslararası Sağlık Politikaları Dairesi Başkanı Arif Çetin ve heyetine teşekkür ediyoruz” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Uluslararası Sağlık Politikaları Dairesi Başkanı Arif Çetin ise  bölge halkı tarafından sıcak karşılandıklarını ve büyük ilgi gördüklerini ifade ederek, “Türkistan halkının göstermiş olduğu misafirperverlikten dolayı şükranlarımı sunuyorum. Organizasyona destek veren ve özellikle buraya kadar gelip ücretsiz hizmet sunan hekimlerimize de teşekkür ediyorum” dedi.