Prof. Dr. Hüseyin Bağcı Avrasya Araştırma Enstitüsü tarafından düzenlenen Konferansa Katıldı16 Nisan 2019

 

 

15 Nisan 2019 tarihinde Avrasya Araştırma Enstitüsü tarafından düzenlenen ve Milli Kazak Kızlar Pedagoji Üniversitesi'nde gerçekleştirilen etkinlikte, davetli konuşmacı olarak Orta Doğu Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Bağcı “Belt and Road Initiative: A Turkish Perspective” konulu konferans verdi. 

Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, sunumunda, Kazakistan Çin’in Kuşak ve Yol inisiyatifini özetleyerek, bunun Kazakistan ekonomisine büyük katkı vereceğini, ülkedeki siyasi ve sosyal yaşamın gelişmesine de imkan sunacağını açıkladı.

Bağcı, günümüzde Çin ve ABD’nin ekonomik alanda rekabet halinde olduğunu ve artık Çin ekonomisi’nin dünyadaki en güçlü ülkelerden biri haline geldiğini vurguladı. Bu hızlı ilerlemenin devamında “Belt and Road Initiative” projesinin ortaya konulduğunu ve Çin’in amacının bu proje ile Batı dünyası ekonomilerine daha fazla mal ve hizmet sunmak olduğunun vurguladı.

“Belt and Road Initiative” (BRI) adlı projede Kazakistan’ın rolünün de önemli olduğuna değinen Bağcı, Çin’in Batı dünyasına Kazakistan üzerinden ulaşacağını söyledi. Hızla gelişmekte olan Çin kendi mallarını Avrupa’ya gönderirken, Kazakistan’ın da kendi tarafından projenin yaratacağı imkanlarını kullanması gerektiğinin altını çizdi. 

Seminerin devamında Bağcı, tarihte Marko Polo’nın Doğu ülkelerine seyahatının önemi büyük olduğunu, günümüzde ise Çin’in batıya ulaşma çabası olduğunu, Çin Devlet Başkanı’nın geçtiğimiz günlerdeki İtalya ziyaretinin de bunu sembolize ettiğini anlattı.

BRI projesinin yol üzerinde ve çevresindeki birçok ülkede medeni değişimi ve ülkeler arası işbirliğini güçlendirmek için imkânlar sunacağını, ticari ve ekonomik işbirliği ile birlikte insanlar arasında yeni fikirler gelişeceğini söyleyen Bağcı, BRI projesinin öneminin bazılarınca sanılandan büyük olduğunu ve projenin Avrupalı iktisatçılar ve akademik bilim insanları tarafından en çok tartışılmakta olan konu olduğunu vurguladı. 

Sonuç olarak, Çin’in dünya ekonomisinde lider konumuna yaklaştığını, pek çok alanda on milyonlarca uzman yetiştirmekte olduğunu aktaran Bağcı, coğrafi açıdan  Avrupa ve Çin’i birbirine bağlayan konuma sahip olan Kazakistan’ın da bu imkanları özenle kullanarak dünya ekonomisine kendi katkılarını verebileceğini söyledi.

Konferans sonunda Avrasya Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Vakur Sümer ve Kazak Milli Kızlar Pedagoji Üniversitesi Kazak Dili Teorisi ve Metodu Bölümü Müdürü Prof. Dr. Tınıştık Yermekov, Prof. Dr. Hüseyin Bağcı’ya teşekkür belgesi takdim etti. Etkinlikte ayrıca, Avrasya Araştırma Enstitüsü yayınları ilgililerle paylaşıldı.