Ahmet Yesevi Üniversitesinde Laparoskopi Semineri 17 Nisan 2019

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi bünyesinde 11-15 Nisan 2019 tarihleri arasında laparoskopik seminerine katılan kursiyerlere sertifikaları verildi. 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı koordinasyonunda ve TİKA destekli “Birlikte Daha Fazla Yapabiliriz” projesi kapsamında üniversitemizde 8-20 Nisan tarihleri arasında akademik çalışmalar yapmak üzere gelen Genel Cerrahi Uzmanı  Prof. Dr. Yavuz Kurt ve Kadın Doğum jinekoloji uzmanı Sağlık Bilimleri Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. İsmet Gün tarafından üniversitemizin tıp fakültesi hocalarına ve öğrencilere yönelik Laparoskopi semineri verdiler. 

Cerrahide son yıllarda laparoskopik (kapalı) yöntemle ameliyatlar popüler olmuştur. Bu ameliyatlar Türkiye’de ve dünyada  yaygın olarak yapılmaktadır. Özellikle safra kesesi, anti reflü, jinekolojik ameliyatlar, dalak, böbrek üstü bezi gibi ameliyatlarda kullanılan bu yöntemle daha az ağrı ve daha çabuk iyileşme avantajları sunmaktadır. Alanlarında uzman olan misafir öğretim üyelerimiz üniversitemiz tıp fakültesi hoca ve öğrencilerine laparoskopi ameliyatları yöntemi göstermek amacı ile kurs düzenledi. Bu kapsamda kursiyerlere laparoskopinin temel ilkeleri ile ilgili teorik dersler verildi, simülatör ve çalışma laboratuvarında pratik yapıldı. Ayrıca misafir öğretim üyeleri bu alanlarda çeşitli ameliyatlar da gerçekleştirdiler.

Laparoskopi semineri kursiyerlerine katılım sertifikası 16 Nisan 2019 tarihinde düzenlenen törenle verildi.

Törende konuşan Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Pusat Pilten Üniversitemiz, tüm alanlarda olduğu gibi Tıp alanında da Türkistan'a ve bölgeye hizmet etmeye, uzman yetiştirmeye devam ettiğine vurgu yaparak, “Geçtiğimiz ay Tıp Fakültemiz, farklı uluslararası organizasyonlar vasıtasıyla bu görevini layıkıyla yerine getirmiştir. Bu durum hepimizi mutlu etmiş ve gururlandırmıştır. Türkistan halkı her alanda olduğu gibi sağlıkta da her şeyin en iyisine layıktır. İnşallah Kazakistan ve Türkiye Cumhuriyetlerinin ortak üniversitesi olarak bizler Türkistan'ımızın güzel insanlarına hizmet etmeye devam edeceğiz. Bugün de Türkiye'den gelen uzman hocalarımızın, buradaki kardeşlerine laparoskopik yöntemi öğretmek amacıyla düzenlemiş oldukların kursa katılım belgelerini dağıtımı için bir araya gelmiş bulunmaktayız. Tüm emeği geçenleri kutluyorum. Kursumuzun hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.