Ahmet Yesevi Üniversitesinde ‘’Yunus Emre’de Sözün Gücü” konferansı 18 Nisan 2019

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı koordinasyonunda ve TİKA destekli Birlikte Daha Fazla Yapabiliriz” projesi kapsamında 8-20 Nisan 2019 tarihleri arasında akademik çalışmalarda bulunmak üzere gelen Türk Dil Kurumu Bilim Kurulu Üyesi,İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. A. Azmi Bilgin, Türkoloji konferansları kapsamında ‘’Yunus Emrede Sözün Gücü” konulu bir konferans gerçekleştirdi. Ahmet Yesevi Üniversitesi Filoloji Fakültesi Türk Filolojisinde akademik çalışmalara katılım sağlayan misafir öğretim üyesi Prof. Dr. A. Azmi Bilgin, eski Türk edebiyatı alanında bilgi birikim ve deneyimlerini paylaştı. 

Prof. Dr. A. Azmi Bilgin, 18 Nisan 2019 Perşembe günü Türkoloji Araştırmaları Enstitüsünde vermiş olduğu konferansta Yunus Emre’nin eserlerindeki sözün değeri hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Yunus Emre’nin şiirlerinden örnekler göstererek, “Yunus Emre, sözün önemini en iyi bilen sufi şairlerimizden birisi olduğu için güzel ve etkili söylemenin yöntemlerine başvurur. Türkçenin inceliklerinden ve sanat gücünden yararlanır. Ancak bu yeteneğini insanlığın iyiliği, mutluluğu ve barışı için kullanır. Sözün etkili, anlaşılır ve güzel olmasını da yeterli görmez, aynı zamanda doğru olmasını da ister” dedi. 

Yunus Emre şiirlerini ilahi aşktan ilham alarak söylediğini belirten Prof. Dr. Bilgin, şiirlerinde; “Aşk yer ve gök yaratılmadan, ezelden de kadim olan her şeyin kaynağı ve yaratılışın da sebebi olan bir cevherdir. Âşıkın canına aşkı koyan bizzat Cenab-ı Hak’tır. Dolayısı ile aşkla ilgili sözler de ancak kudret diliyle söylenir” dediğini ifade etti.

Konuşmasının akabinde katılımcıların sorularını yanıtlayan Prof. Dr. A. Azmi Bilgin’e Türkoloji Araştırmaları Enstitüsü tarafından  teşekkür belgesi takdim edildi.