Prof. Dr. Hüseyin Bağcı Ahmet Yesevi Üniversitesinde Konferans Verdi19 Nisan 2019

 

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Bağcı Ahmet Yesevi Üniversitesinde “Yeni Dünya Düzeni Tartışmaları Çerçevesinde Küresel Toplum ve Düşmanları” konulu  konferans verdi. Bir takım araştırmalar ve çalasımalar yapmak üzere üniversitemize gelen ODTÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Hüseyin Bağcı 17-19 Nisan tarihleri arasında Sosyal Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde  ders ve konferanslar gerçekleştirdi.  

19 Nisan 2019 Cuma günü Sosyal Bilimler Fakültesi konferans salonunda düzenlediği “Yeni Dünya Düzeni Tartışmaları Çerçevesinde Küresel Toplum ve Düşmanları” konulu konferansında Prof. Dr. Bağcı, yeni Dünya düzeni tartışmaları son yıllarda en önemli uluslararası ilişkiler konusu olduğuna dikkat çekerek, “Küresel gelişmeler bir yandan dünyamızı küçültür ve iletişimi arttırırken, yeni sorunları da beraberinde getirmektedir. Nitekim mülteciler, iç savaşlar, sınır sorunları ve radikal siyasal hareketler artmaktadır” dedi. 

Küreselleşme bir olgu olarak tüm dünyayı etkilediğinin altını çizen Prof. Dr. Bağcı “Devletlerin en büyük sorunu sadece doğal kaynakları korumak, güvenliği sağlamanın yanında, toplumun gittikçe artan daha iyi eğitim, sağlık ve yaşam beklentisi olmuştur. 21. yüzyıl yeni sorunların ve meydan okumaların yüzyılı olacaktır. Bugünkü hakim Dünya düzeni gün geçtikçe sorunları çözmekten uzak bir yapı sunmaktadır. O nedenle küreselleşmenin geldiği nokta 1945 yılında kurulan Dünya düzeninin değişmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Fakat bu değişim nasıl olacaktır sorusuna halen bir cevap yoktur. Önümüzdeki yıllar bu soruya bir cevap bulacaktır. Kolay olmayan bir süreç önümüzde bizi beklemektedir” şeklinde konuştu. 

Konuşmasının akabinde katılımcıların sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Hüseyin Bağcı’ya Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Dr. Aydarbek Amirbek teşekkür belgesi takdim etti.