T.C. Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu Avrasya Araştırma Enstitüsünü Ziyaret Etti22 Nisan 2019

 

20 Nisan 2019 tarihinde T.C. Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun başkanlığındaki heyet ile, Dışişleri Bakan Yardımcısı Sayın Yavuz Selim Kıran, Türkiye Cumhuriyeti Astana Büyükelçisi Dr. Nevzat Uyanık, ve T.C. Almatı Başkonsolosu Rıza Kağan Yılmaz Avrasya Araştırma Enstitüsüne nezaket ziyaretinde bulundular. 

Ziyaret sırasında Sayın Kasapoğlu Avrasya Araştırma Enstitüsü binasını ve kütüphanesini gezdi ve Enstitü personeli ile tanıştı. Enstitü Müdürü Doç. Dr. Vakur Sümer Sayın Bakan ve beraberindeki heyete Enstitü faaliyetleri hakkında ve geleceğe yönelik yakın ve uzun vadeli planlar hakkında bir sunum yaptı. 

Sunum sırasında Vakur Sümer, Avrasya Araştırma Enstitüsünün, 2008’den beri hazırlanmakta olan ve tüm dünyadaki düşünce kuruluşlarını çeşitli kriterlere göre değerlendiren Küresel Düşünce Kuruluşları Endeksine girdiğini söyledi. 2019 Endeksinde 8000’den fazla kuruluş değerlendirilmiş ve yalnızca en iyiler endekse girebildiğini, ortalama olarak, dünyadaki düşünce kuruluşlarının %98’i endekse giremediğini vurgulayan Vakur Sümer, Enstitünün bu yıl ayrıca “Sosyal Medyayı En İyi Kullanan Düşünce Kuruluşları” ve “İnterneti En İyi kullanan Düşünce Kuruluşları” listelerine de giriş yapmış bulunmakta olduğunu iletti. 

Görüşme sırasında  Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Bakanlık’taki farklı birimler ile Enstitü arasında işbirliği yapılabileceğinden bahsetti. Bakanlık bünyesinde bulunan birçok birim arasından özellikle Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığı, Uluslararası Organizasyonlar Dairesi Başkanlığı gibi birimleri örnek vererek, heyette bulunan Kültür ve Turizm Bakanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürü Sayın Ahmet Ali Temurcü’yü Enstitü personeline tanıtarak, işbirliği için gerekenlerin yapılması konusunda tavsiyelerde bulundu. Ayrıca Bakanlığın akademik birimlerle ve genç nesillerle ilişkileri geliştirme konusundaki çalışmalarını aktardı. Bu çerçevede, Kazakistan’da okuyan Türkiyeli gençlerin Rusça ve Kazakça öğrenmesi konusunda Enstitü tarafından ne gibi katkılar sağlanabileceği konusu da görüşüldü. Bakan Kasapoğlu, 2019’un Türkiye’de ‘‘Gönüllülük Yılı’’ olarak ilan edildiğini ve bu bağlamda sürdürülmekte olan faaliyetleri anlattı. 

Toplantı, karşılıklı olarak hediyelerin takdim edilmesiyle sona erdi.