Türkistan’da Türk Dünyası Kültür ve Sanat Festivali Coşkusu24 Nisan 2019

 

Türk Konseyi Türk Üniversiteler Birliği’nin (TÜRKÜNİB) 4. Genel Kurulu Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkistan Yerleşkesinde Türk Dünyası Kültür ve Sanat Festivali ile açılış yaptı. 

23 Nisan 2019 Salı günü üçüncü kampüs açık alanında gerçekleştirilen etkinlik Türk Dünyasından temsilcilerin katılımıyla tören geçişi ve halkoyunları gösterileriyle başladı.  TÜRKÜNİB Dönem Başkanı Ahmet Yesevi Üniversitesi, Türk Konseyi ve Türkistan Eyalet Valiliği iş birliği ile organize edilen; Türk Konseyi Türk Üniversiteler Birliği 4. Genel Kurulu, Türk Dünyası Kültür ve Sanat  Festivaline TÜRKÜNİB üye üniversiteleri Rektörleri ile 15 ülkeden 300’e yakın diplomat katıldı. Törende, Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar, Türk Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Ömer Kocaman, Türkistan Eyalet Vali Yardımcısı Malik Otarbayev, Kazakistan Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Kalkınma Bakanlığı, Gençlik ve Aile İşleri Komitesi Başkanı Madiyar Hocaahmettin, Türk Konseyi İlk Genel Sekreteri Halil Akıncı ve İslam İşbirliği Gençlik Formu Başkanı Avukat Taha Ayhan birer konuşma yaptılar. 

Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar, Türkistan’ın Türk Dünyası açısından önemine vurgu yaparak, “Türk Dünyasının Kültür başkenti Türkistan, Türk Dünyasına önemli hizmetleri bulunmuş Hoca Ahmet Yesevi’nin yaşayıp ebediyete göçtüğü yerdir” dedi. Ahmet Yesevi Üniversitesi olarak Yesevi’nin geleneğini devam ettirdiklerini dile getiren Rektör Vekili Tomar, “Üniversitemiz tüm Türk akraba topluluklarından gelen öğrencilere eğitim imkanı sunmaktadır. Bu bakımdan bölgenin bilimsel ve kültürel gelişimine katkı sağlamaktayız” dedi. Tomar konuşmasında Türk Dünyası Kültür ve Sanat Festivali, 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı ile birlikte kutlanmasının festivale daha da renk kattığını kaydetti. 

Dr. Ömer Kocaman ise konuşmasında 2009 yılında Nahcivan anlaşmasıyla kurulan Türk Konseyi ekonomi alanında, spor alanında, gümrük ve lojistik alanlarındaki çalışmalarını  başarı ile sürdürdüğünü belirtti. Türk Konseyi olarak gençlere yönelik faaliyetlerin artarak devam ettiğine dikkat çeken  Kocaman, “Yaklaşık iki bine yakın genci yaz kamplarında bir araya araya getirdik. Türk dünyasının çeşitli bölgelerinde festivaller düzenledik, ayrıca bunu daha kapsamlı hale getirebilmek içinde gençlik forumunu kurduk ve ikincisini burada Türk Dünyası’nın kalbi Türkistan’da gerçekleştiriyoruz” dedi. 

Vali Yardımcısı  Malik Otarbayev, Türkistan’ın eyalet olması ile birlikte değişim ve gelişim sürecinin hızlandığını, Türkistan’ın  kısa zamanda yeniden Türk Dünyasının Kültür başkenti haline geleceğini söyledi. 

Festivalde, Ahmet Yesevi Üniversitesinde öğrenim gören  33 Türk akraba ve toplulukları mensubu öğrenciler, Türk dünyasının halk oyunları gösterileri ile katılımcılara görsel şölen yaşattı. Gençler tarafından büyük ilgi gören Türk Dünyası Kültür ve Sanat Festivali, Kültür Merkezinde konser ve halkoyunları gösterileri ile devam etti.