Türk Konseyi Türk Üniversiteler Birliği 4. Genel Kurulu Ahmet Yesevi Üniversitesi Ev Sahipliğinde Yapıldı24 Nisan 2019

Türk Konseyi Türk Üniversiteler Birliği 4. Genel Kurulu Dönem Başkanı Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi. 

Türk Üniversiteler Birliği 4. Genel Kurulu rektörler toplantısı Türk Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Ömer Kocaman’ın moderatörlüğünde üye üniversitelerin temsilcilerinin katılımlarıyla Türkistan Yerleşkesi rektörlük senato salonunda yapıldı.

Toplantıda konuşan Türk Konseyi Genel Sekreteri Bağdat Amreyev, Türk Konseyi 2009 yılında kurulduğunu ve bu 10 yıllık süre zarfında büyük bir yapıya kavuştuğunu ifade etti. Siyasi, sosyal, eğitim, bilim,  kültür, ekonomik vb. alanlarda işbirliklerinin geliştirilmesinin  Türk Konseyi’nin en önemli hedefleri arasında yer aldığına dikkat çekti.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız ise konuşmasında Türk Konseyi bünyesinde 2013 yılında kurulan Türk Üniversiteler Birliği’nin önemine vurgu yaparak, “Özellikle Orhun sürecini çok önemsiyoruz. Öğrenci ve akademisyen değişimi programı ile ortak bilimsel faaliyetlerin yürütülmesi üniversitelerin uluslararası alanlardaki reytinglerde derecesini yükseltecektir” dedi.

Akabinde söz alan Ahmet Yesevi Üniversitesi Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov üniversite tanıtım sunumu yaparak, “Üniversitemiz 17 ülke ve 33 Türk akraba topluluklarından gelen gençlere eğitim hizmeti veren Türk dünyasının gözde üniversitelerinden birisidir” dedi.  Dünyadaki üniversiteler ile yarışabilmek için üniversiteler arasında ikili işbirliğinin önem arz ettiğini dile getiren Rektör Abdrasilov, bu anlamda Türk Üniversiteler Birliği’nin başarısına dikkat çekti. Rektör Abdrasilov, konuşmasının  ardından Ahmet Yesevi Üniversitesi dönem başkanlığı kapsamındaki proje tekliflerini açıkladı. 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar ise Türk Dünyasının uzun yıllar birbirinden uzak kaldığına atıfta bulunarak, “Türk dünyası ile ilişkilerimiz son 30 yılda yeniden canlanıyor. Elbette bu ilişkilerin en önemlisi kültür ve eğitim alanında yapılan ilişkilerdir. Bu ilişkilerin geliştirilmesini hedefleyen Türk Üniversiteler Birliği Üniversitemiz dönem başkanlığında daha da  ivme kazanacaktır” dedi. 

Türk Üniversiteler Birliği’nin genişlemesi kapsamında, Türk Konseyi'ne resmi başvuruda bulunan Gazi Üniversitesi, Niğde Ömer Halis Demir Üniversitesi, Kapadokya Üniversitesi, Szeged Üniversitesi (Macaristan) Türk Üniversiteler Birliğine yeni üye olarak kabul edildi.

Türk Konseyi Türk Üniversiteler Birliği 4. Genel Kurulu toplantısında dönem başkanı olarak Ahmet Yesevi Üniversitesinin proje teklifleri görüşüldü. Buna göre; İyi uygulama örneklerinin paylaşılacağı bir ortak portalın kurulması, Orhun ve Mevlana öğrenci değişiminde alan sınırlandırılmasının kaldırılması, ortak tekno parkın kurulması, ortak tarih kitabının yazılması, Türkoloji araştırma enstitüsü kurulması ve diğer konularda iş birliği için bir çalışma grubu oluşturulmasına karar verildi. Toplantıda ayrıca ortak diploma ve denklik konusu görüşülerek, Ege Üniversitesi bu sahadaki tecrübesini üye üniversitelerimizle paylaşmasıöngörüldü. Eğitim kalitesinin artırılması, iyi uygulamalar ve başarılı projeler paylaşımı adına Ahmet Yesevi Üniversitesi bünyesinde ortak portal kurulması onaylandı. 2020 Türk Konseyi TÜRKÜNİB Spor Oyunları gelecek yıl mart ayında Ahmet Yesevi Üniversitesi ev sahipliğinde Türk Dünyasının geleneksel spor oyunlarının da dahil edilerek yapılması kararlaştırıldı.