Ahmet Yesevi Üniversitesinde ‘’Bilgi Teknolojilerinin Teknoloji Yöntemine Evrimi’’ Konferansı 26 Nisan 2019

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi, Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhittin Şimşek Üniversitemizin Türkistan Yerleşkesi Kültür Merkezinde 2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı Anısına “Bilgi Teknolojilerinin Teknoloji Yöntemine Evrimi” konulu bir konferans verdi. 26 Nisan 2019 Cuma günü gerçekleşen konferansa; Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Kamalbek Berkinbayev, Doç. Dr. Pusat Pilten ile çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı. 

Mütevelli Heyet Üyesi Prof. Dr. Muhittin Şimşek konferansta bilimsel gelişmeler, küreselleşme, yenilikçilik (inovasyon)  ve yeni üretim yöntemleri ve kavramları üzerinde durdu. Ar-Ge ve laboratuvar teknolojisindeki akıllı programların robot teknolojisi ve biyoloji bilimi ile entegrasyonu sonucunda yeni bilimsel yöntemlerin uygulanması ile yakın gelecekte beklentilerin çok hızlı değişime uğrayacağı vurguladı. Teknolojinin daha kullanışlı akıllı ve dijital hayata geçirilmesi ile ilgili bilimsel verileri değerlendirdi. Gelişen teknolojiyle insanlığın büyük bir bilgi kirliliğine maruz kaldığına değinen Şimşek, teknolojik obezite diye adlandırdığı bu bilgi kirliliğin özellikle gençleri tehdit eden bir unsur olduğuna dikkat çekti.  

Prof. Dr. Muhittin Şimşek konferansta ayrıca; 21. yüzyıl bilgi ve kültür toplumu süreci hakkındaki gelişmelere, teknolojik bilimsel üretim ve tasarımların ekonomik ve insani etki gücüne,  günümüzde var  olan Ar-Ge faaliyetlerinin,  her hangi ürüne yeni etkin özellikler katıp yeniden insanlığın hizmetine sunulmasına,  bu aşamada önemli olan değişen yeni özelliklerin  ticaret ve ekonomi ile bütünleştirilerek  evirilmesi hakkında somut gelişmelere dayalı tespitlere yer verildi.  Katılımcıların sorularını yanıtlayarak konferansını sona erdiren Prof. Dr. Muhittin Şimşek’e çeşitli hediyeler takdim edildi.