Prof. Dr. İlker Sücüllü Ahmet Yesevi Üniversitesinde 26 Nisan 2019

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı koordinasyonunda ve TİKA destekli “Birlikte Daha Fazla Yapabiliriz” projesi kapsamında akademik çalışmalarda bulunmak üzere gelen Sağlık Bilimler  Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlker Sücüllü “ Kolorektal Kanserler” konulu bir seminer verdi. 

15-27 Nisan 2019 tarihleri arasında Üniversitemizin Tıp Fakültesinde misafir öğretim üyesi olarak ders ve seminerler veren Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Uzmanı Prof. Dr. İlker Sücüllü, ‘Karın Ön Duvarı Fıtıkları, İnce Bağırsak Hastalıkları ve Perianal Bölge Hastalıkları’  konularında bilgi birikim ve deneyimlerini aktardı.

Prof. Dr. İlker Sücüllü ayrıca, Tıp Fakültesi Genel Cerrahi ve Çocuk Cerrahisi hoca ve öğrencilerinin katılımlarıyla “Kolerektal Kanserler” konulu  seminer verdi. Seminerde kolorektal kanserlerin dünyada en sık görülen kanserler arasında üçüncü sırada yer aldığına dikkat çekerek, “Kolorektal kanserler genellikle polip zemininden gelişen bir kanser türüdür. Erken teşhis ile tamamen tedavi edilebilme olanağına   sahiptir. Erken teşhiste gaitada gizli kan taraması, kolonoskopi için önemli yer tutmaktadır. 50 yaş ve üzeri tüm bireylerin şikayet olmaksızın mutlaka tarama yöntemleri ile kontrol edilmelidir” dedi. 

Üniversitemizde iki haftalık programı çerçevesinde çeşitli ameliyatlarda gerçekleştiren  Prof. Dr. İlker Sücüllü’ye Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız ile Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar teşekkür belgesi takdim ettiler.