Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız’ın Almatı Temasları26 Nisan 2019

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Almatı ziyareti kapsamında Avrasya Araştırma Enstitüsünü ziyaret etti. Enstitü Müdürü Doç. Dr. Vakur Sümer, Enstitü kapsamında son aylarda gerçekleştirilen seminerler, konferanslar vb. etkinlikler hakkında detaylı bilgileri paylaştı.  

Prof. Dr. Musa Yıldız’ın Enstitü ziyareti sırasında Doç. Dr. Vakur Sümer, Avrasya Araştırma Enstitüsünün, Almatı’daki Al-Farabi Kazak Milli Üniversitesi başta olmak üzere, Kazak Ulusal Tarım Üniversitesi, Kazak Kızlar Pedogoji Üniversitesi gibi birçok eğitim kurumlarıyla sıkı işbirliğinde çeşitli konularda konferanslar düzenleyerek, Ahmet Yesevi Üniversitesi ve Avrasya Araştırma Enstitüsünün tanıtımı için çalıştıklarını ifade etti. Bunun dışında Şokan Valihanov Tarih ve Etnoloji Enstitüsü, Dil Bilimi Enstitüsü gibi bilimsel araştırma kurumları ile de tarih, etnoloji, dil ve kültür konularında da ortak etkinliklerin düzenlendiğini dile getirdi. 

Ziyaret sırasında, Avrasya Araştırma Enstitüsü binasında Kazakistan Film Yapımcılar Birliği Üyesi, Film yönetmeni ve Operatör Halila Omarov, Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız ile bir söyleşi gerçekleştirdi. Prof. Dr. Musa Yıldız, Türkiye’de tanıtımı gerçekleştirilen Alaşorda, Açlık Felaketi ve Mustafa Öztürk belgesel filmleri ile ilgili görüşlerini paylaştı. Yönetmen Halila Omarov’un Hoca Ahmet Yesevi hakkındaki sorularına Yesevi’nin hayatı, Türk ve İslam dünyasına katkıları hakkında bilgi verdi.

Almatı ziyareti kapsamında Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Almatı Başkonsolos’u Rıza Kağan Yılmaz ile bir araya gelerek Kazakistan ile Türkiye arasında özellikle eğitim alanında yapılan işbirliği hakkında bilgi alış verişinde bulundu. Başkonsolos Rıza Kağan Yılmaz, eğitim alanındaki başarılarından dolayı Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı başta olmak üzere, üniversite yönetimi ve öğretim üyelerine teşekkürlerini iletti.

Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız Türk Hava Yolları (THY) Almatı Ofisi’ni ziyaret ederek THY Almatı Müdürü Hasan Savaş Erden ile görüştü. Prof. Dr. Musa Yıldız, Ahmet Yesevi Üniversitesinin Almatı’da  bulunan Avrasya Araştırma Enstitüsünün düzenlediği etkinliklerde THY tarafından gösterilen desteklerden dolayı teşekkürlerini iletti. Ayrıca Enstitü ile THY arasında işbirliğinin devam etmesi için gerekenlerin yapılması doğrultusunda fikir alışverişinde bulundular.