Ahmet Yesevi Üniversitesinde ‘’Hakas Türkçesinin Günümüzdeki Durumu’’ Telekonferansı29 Nisan 2019

 

N. F. Katanov Hakas Devlet Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Mariya Çertikova Ahmet Yesevi Üniversitesinde konferans verdi. 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkoloji Araştırmaları Enstitüsü bünyesinde tertip edilen etkinlik 26 Nisan Cuma günü  Dr. Öğretim Üyesi Nurlan Mansurov’un moderatörlüğünde gerçekleşti. Türkistan-Hakasya arasında yapılan canlı bağlantıya Kırgızistan’ın Celalabad şehrindeki Prof. Dr. Turan Yazgan Türk Dünyası Sosyal Bilimler Enstitüsü de dinleyici olarak katıldı. Daha önce Türkiye, Kazakistan, Özbekistan, Azerbaycan ve Yakutistan gibi Türk dünyasının çeşitli bölgelerinden ünlü Türkologların katıldığı telekonferanslar ile  Türkoloji Enstitüsü Türk Dünyası Türkologlarının buluşma noktası haline geliyor. Tehlikedeki Türk dilleri gibi güncel konuların ele alındığı konferansların bu haftaki konuğu N. F. Katanov Hakas Devlet Üniversitesi Sosyal Bilimler Araştırmaları ve Sayan-Altay Türkoloji Enstitüsünden bağlanan Türkolog Dr. Mariya Çertikova, “Hakas Türkçesi’nin Günümüzdeki Durumunu” anlattı.

Çertikova, konferansta Hakas Türkçesi hakkında genel bilgiler vererek, Hakasça veya Hakas Türkçesi  çağdaş Türk yazı dillerinden Sibirya kesiminde konuşulup yazılan kollarından biri olduğunu söyledi. Hakasça’nın tarihi geçmişine ve günümüzde  kullanım alanlarına değindi. 

Konuşması büyük ilgiyle dinlenen Çertikova, katılımcılar tarafından yöneltilen soruları cevaplandırarak konferansını tamamladı.