Prof. Dr. Ahmet Oğuzhan Özen Ahmet Yesevi Üniversitesinde29 Nisan 2019

Prof. Dr. Ahmet Oğuzhan Özen Türkistan Yerleşkesi’nde ders ve seminerler vererek Tıp bilimi alanında yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgiler aktardı.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı koordinasyonu ve TİKA destekli proje kapsamında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Oğuzhan Özen 15-27 Nisan tarihleri arasında Üniversitemiz Tıp Fakültesi’nde ders ve seminerler vererek çalıştığı alanda bilgiler verdi ve bilimsel çalışmaların geliştirilmesine yönelik paylaşımlarda bulundu.  

Üniversitemizdeki iki haftalık programı çerçevesinde Tıp Fakültesi öğrencileri ve öğretim üyeleri ile  Pediatri ve Pediatrik Alerji İmmünoloji alanlarında ders ve seminerler verdi. Dr. Özen ayrıca 26 Nisan Cuma günü Tıp Fakültesi öğretim üyelerine yönelik ‘Bilimsel Araştırmaların Planlanması’ konulu vermiş olduğu seminerde kendisinin öncülük ettiği bilimsel çalışmalar konusunda deneyimlerini paylaşarak uluslararası çalışmaların nasıl tesis edildiği konusunda bilgiler aktardı. 

“CHAPLE sendromunun keşfi ile tanınan Dr. Özen, primer immün yetmezlikler alanında araştırmalar yürütmekte ve nedeni bilinmeyen hastalıkların aydınlatılmasına yönelik önemli katkılarda bulunmaktadır. “İmmün sistem hastalıklarının kökenlerinin ayrıntılı şekilde ortaya konulması bu hastalıkların doğru tanınmasını belirten Özen, şu anda Türkiye ve Ortadoğu coğrafyasında daha sık görülen CHAPLE sendromlu hastaları geliştirdikleri tedavi yöntemi sayesinde başarılı bir şekilde tedavi edebildiklerini kaydetti. Yürütmekte olduğu bilimsel çalışmalarla bağışıklık bozukluklarının tanı ve tedavisine yönelik yenilikçi yaklaşımlar geliştiren Dr. Özen, bu süreçleri buradaki meslektaşlarına birinci ağızdan anlatma fırsatı buldu.

Üniversitemizdeki akademik programını tamamlayan misafir öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Oğuzhan Özen’e Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız ve Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar düzenledikleri yemekli toplantıda teşekkür belgesi takdim ettiler.