“2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı” Etkinlikleri İşbirliği Protokolü İmzalandı30 Nisan 2019

 

 

“2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı” etkinlikleri münasebetiyle Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı, Ahmet Yesevi Üniversitesi, Kırıkkale Üniversitesi ve  Türk Keneşi Türk Üniversiteler Birliği arasında işbirliği protokolü imzalandı. 

İşbirliği Protokolü, Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Mecit Çetinkaya, Türk Üniversiteler Birliği Dönem Başkanlığını da  yürüten Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız ve Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ersan Aslan’ın katılımlarıyla imzalandı.

Protokol ile Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile ilan edilen “2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı” etkinliklerinde, İslam Bilim Tarihinin dünya medeniyetine yaptığı katkılar çerçevesinde Prof. Dr. Fuat Sezgin ve çalışmalarını ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtmak amacıyla Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı, Ahmet Yesevi Üniversitesi, Kırıkkale Üniversitesi ve Türk Üniversiteler Birliğiarasında gerçekleştirilecek işbirliği hususunda usul ve esaslar ile tarafların yükümlülükleri belirlendi.

İşbirliği protokolü ile taraflar “2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı” kapsamında panel, seminer ve konferans gibi etkinlikleri düzenleyecek, yıl içerisinde üniversitelerin resmi internet sayfalarında Prof. Dr. Fuat Sezgin’in çalışmaları ve İslam Bilim Tarihi hakkında paylaşımlarda bulunacak, üniversitenin akademik dergilerinde Prof. Dr. Fuat Sezgin özel sayısının çıkarılmasını organize edecek ve İstanbul’da bulunan İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi’ne öğrencilere yönelik geziler düzenleyecektir.