Ahmet Yesevi Üniversitesinde Kariyer Fuarı Düzenlendi30 Nisan 2019

 

Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesinde kariyer fuarı düzenlendi. Temel amacı, işverenler ve üniversiteler arasındaki ortaklığın güçlendirilmesi,  mezunların istihdamını ve gençlerin destek programlarına katılımı konusunda mutabakat çalışmaları gerçekleştirildi. Türkistan Milli Eğitim Müdürlüğünün katkılarıyla bu fuara yaklaşık 60 kurumun yöneticileri ve temsilcileri katıldı.

Atameken İşadamları Birliği  ile birlikte düzenlenen kariyer fuarının açılışında konuşma yapan Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar, tüm işverenlere ve istihdam için başvuru yapanlara başarılar diledi.

Mühendislik,  pedagojik formasyon ve sınıf öğretmenliği gibi mezunlarının bazı  alanların denetimi sağlamak ve 2019 yılının sonuna kadar mezunları istihdam etmek için istihdam kayıt izleme sistemi kuruldu. Yaklaşık 1500 öğrencinin mezuniyetini kapsayan istihdama yönelik  kariyer seminerleri ticaret odaları ile Kazakistan Kamu Hizmetleri Ajansı İş ve İstihdam Bölümü tarafından organize ediliyor.  

Mezunların istihdamında ayrıca Kazakistan Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı’nın tarafından başarı sırlamasına göre 2019 yılında %75’e yakın mezun istihdam edileceği bildirildi.