Ankara’da Burslu öğrencilerle “Türk Dili Tarihi” kitabının değerlendirme toplantısı yapıldı03 Mayıs 2019

 

 

 

 

 

 

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Türkiye’de doktora eğitimlerine devam eden Kazakistanlı burslu öğrencilerle her ay düzenli olarak gerçekleştirilen kitap değerlendirme toplantısına katıldı. Toplantı Türk Kültürünü Araştırma Enstitüsünün toplantı salonunda yapıldı.

Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İhsan Kalenderoğlu’nun danışmanlığında devam eden toplantının Mayıs ayındaki konusu, Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun’un ‘’Başlangıçtan Yirminci Yüzyıla Türk Dili Tarihi’’ adlı kitabı oldu. Toplantıya Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun da katıldı ve eseri hakkında bilgiler verdi.

Prof. Dr. Musa Yıldız öğrencilere yaptığı konuşmada Türk dili tarihiyle ilgili çok önemli bir eseri bu ay okuduklarını, alanında bir ilk olduğunu, yazarı Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun’un Türk Dil Kurumu Başkanlığı da yapmış olan ve bu olanda öncülük etmiş bir kişi olduğunu belirtti. Eserin sadece Türkçenin tarihini değil Türklerin tarihini de kronolojik olarak verdiğini ifade etti. Türk Dili Tarihinin, sadece Türkiye Türklerinin değil bütün Türklerin dillerinin tarihi olduğunu söyleyen Prof. Dr. Musa Yıldız, katılımlarından dolayı Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun’a teşekkür etti.

Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun,konuşmasında Moğolistan ve Çin içlerinden Orta Avrupa’ya, Sibirya’dan Hindistan ve  Kuzey Afrika’ya kadar geniş bir alanda varlık gösteren bir dilin tarihini yazmanın  oldukça zor ve emek istediğini belirtti.  Binlerce eser, anıt, yazıt ve belge bırakan Türk dili bugün de  Türkistan, Azerbaycan, Anadolu, Balkanlar ve Avrasya bozkırlarında  kullanılmaya devam ettiğini dile getiren Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı bünyesinde düzenlenen kitap değerlendirme toplantısında katılmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.

Program katılımcıların soruları ile devam etti ve Doktora yeterlilik imtihanında başarılı olan  öğrencilere hediye takdimi ile son buldu.