Prof. Dr. Abdulhamit Sinanoğlu Ahmet Yesevi Üniversitesinde06 Mayıs 2019

 

 

Kahramanmaraş Sütçü İmam Ün. İlahiyat Fakültesi Öğretim üyesi  Prof. Dr. Abdulhamit Sinanoğlu, Ahmet Yesevi Üniversitesindeki iki haftalık programını tamamladı. 

 

TİKA'nın desteklediği ve Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığının koordine ettiği  proje kapsamında misafir öğretim üyesi olarak Türkistan'a gelen Prof. Dr. Abdulhamit Sinanoğlu, Beşeri Bilimler Fakültesi, İlahiyat Bölümü hoca ve öğrencilerine, “Kelam İlmini Doğuran Tartışmalar ve Arap Toplumunun Yapısı, Büyük Günah Tartışmaları, Tekfir Problemi ve İrcâ, Kader Tartışmalarının Ortaya Çıkışı ve Kader ve Siyaset İlişkisi” konularında bilgi birikim ve deneyimlerini paylaştı. Prof. Dr. Sinanoğlu, ayrıca “İmanın Bilgiye Dayanması veya İman Bilgi Özdeşliği” konulu bir seminer verdi. Seminerde İmanın bilgiye dayanıp dayanmadığı ya da imanın bir tür bilgi demek olup olmadığı İslam düşünce tarihinde çok tartışılan bir konu olduğunu ve bu alanda İslam alimlerinin ve bilim adamlarının görüşlerini karşılaştırmalı olarak açıkladı. 

 

22 Nisan - 4 Mayıs 2019 tarihleri arasında Beşeri Bilimler Fakültesi İlahiyat Bölümü’nde ders ve seminerler veren, Sinanoğlu’ya  Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız ve Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar teşekkür belgesi takdim etti.