Kazakistan Vatan Savunucuları Günü Ahmet Yesevi Üniversitesinde Coşkuyla Kutlandı07 Mayıs 2019

7  Mayıs Kazakistan Vatan Savunucuları Günü ve İkinci Dünya savaşında elde edilen büyük zaferin yıldönümü olan  9 Mayıs Zafer Günü dolayısıyla Ahmet Yesevi Üniversitesinde kutlama programı düzenlendi. Türkistan Yerleşkesi Kültür Merkezinde gerçekleştirilen etkinlik askeri tören geçişinin ardından ulusal marşların okunması ile başladı. 

Törende konuşan Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov, “Kazakistan bağımsızlığın ardından 1992'de ulusal silahlı kuvvetleri oluşturma kararının alındığı gün olan 7 Mayıs, 2012'den bu yana "Vatan Savunucuları Günü" olarak kutlanıyor” dedi. İkinci Dünya savaşının kazanılmasında Kazak Halkının önemli derecede katkıları olduğuna işaret eden Rektör Abdrasilov, “İkinci Dünya savaşına bir buçuk milyona yakın kazak vatandaşı katılmış ve bunun yarısından fazlası ise hayatlarını kaybetmiştir. Büyük mücadelenin verildiği ve her aileden en az bir kişinin bu savaşta kanı dökülerek kazanıldığı bu zaferin yıl dönümünde hayatlarını kaybeden kardeşlerimizin hatırasını yaşatıyoruz” dedi.  Gençlerin geleceğin teminatı olduğunu belirten Rektör Abdrasilov, öğrencilerin eğitimlerini en iyi şekilde tamamlayarak, Kazakistan’ın bağımsızlığını ilelebet yaşatmalarını temenni etti. 

Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Pusat Pilten ise bizim milletimizin vatan anlayışının iyi değerlendirilmesinin gerektiğini, bugün kutladığımız zaferlerin ancak bu şekilde anlaşılabileceğinin altını çizdi. Vatanın, Türk milletinin manevi düşünme sisteminin temel esaslarının neredeyse tamamını yüklediği bir kavram olduğunu, bu anlamda yüklemiş olduğumuz kutsallığın verdiği sorumluluk hissinin, güce, mücadeleye ve nihayetinde büyük zaferlere dönüştüğüne dikkat çekti. Son dönemlerde Türkiye'de çok sayıda şehit verildiğini hatırlatan Pilten, şehit ailelerinin ağzındaki "Vatan sağ olsun" ifadesinin milletimizin vatana ilişkin hissiyatını en iyi şekilde açıkladığını ifade etti. Bu değerlerin yeni nesillere aktarılmasının önemli olduğunu belirten Pilten, tarih boyunca vatan uğruna fedakarlık yapanların, canlarını verenlerin aziz hatıraları önünde saygıyla eğildiğini, Allah'tan rahmet dilediğini belirtti.

Açılış konuşmaların ardından, bazı savaşlara katılmış üniversitemizde görev yapmakta olan gazilere ödül verildi. Kutlama programı Atameken Yesevi Orkestrasının konser gösterimi ile sona erdi.