Prof. Dr. Ahmet Kala Ahmet Yesevi Üniversitesinde 08 Mayıs 2019

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı koordinesinde ve TİKA destekli “Birlikte Daha Fazla Yapabiliriz” projesi kapsamında üniversitemize gelen İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi, İktisat Tarihi ve İstanbul Şehir Araştırmaları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kala  üniversitemizdeki programını tamamladı. 

22 Nisan–4 Mayıs tarihleri arasında Üniversitemizin İktisadi ve İdari Bilimler Enstitüsü İktisat Bölümünde bilimsel çalışmalara katılım gerçekleştiren Prof. Dr. Ahmet Kala, Lisans öğrencilerine “İktisat Tarihi” başlığı altında özellikle Türkistan’ın, içinde yer aldığı tarihi İpekyolu Şehirlerinin iktisadi, sosyal ve kültürel kalkınması bu kalkınmada üretimin yanında İslam Medeniyetinin özellikle Ahmet Yesevi ve Ahi Evran’ın rolü konulu dersler verdi. Lisans üstü öğrencilerine ise modern sanayi üretimi ve ilişkileri konulu dersler vererek ve tez çalışmalarında danışmanlık yaptı. Ayrıca öğretim üyelerine “Modern Sanayi Üretimi ve İlişkileri” konulu seminer verdi. Seminerde iktisat alanında proje geliştirme, yayın yapma, hibe programlardan yararlanma konulularında bilgi ve tecrübelerini aktardı. 

Ahmet Kala  ders ve seminerlerde özellikle Türkiye’den OSTİM’in yatırıma katılımı ile gerçekleşecek olan Çimkent Organize Sanayi bölgesinin kurulması, OSTİM’in kümelenerek kalkınma modelinin bu bölgede uygulamaya başlaması ile bölgenin kalkınmasının hızlanması, üniversitemiz ile yapılacak üniversite sanayi işbirliği konularında görüş ve fikirlerini paylaştı.

24 Nisan 2019 tarihinde Yesi otelde düzenlenen yemekli toplantıda Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız ve Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar misafir öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Kala’ya teşekkür belgesi takdim ettiler.