Ahmet Yesevi Üniversitesi, Astana Ekonomik Forumu 2019’da temsil edildi20 Mayıs 2019

 

 

16-17 Mayıs 2019 tarihlerinde Kazakistan’ın Başkenti Nur-Sultan’da gerçekleştirilen Foruma, Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov ve beraberinde Türkistan Yerleşkesinden gelen akademisyen heyeti ile, Almatı’da bulunan Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesine bağlı Avrasya Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Vakur Sümer iştirak etti.  

Üniversitemiz heyeti Forum’da çeşitli panelleri takip ederek ekonomik alandaki yeni gelişmelerle ilgili bilgileri derledi. 

Forum süresince TRT Avaz ve Kazakistan’ın Xabar Kanalı’na röportajlar veren Enstitü Müdürü Doç. Dr. Vakur Sümer, geleceğe yön verecek ekonomik politikalarının burada şekillendiğini ifade etti. 

Forum’da yenilikçi ekonomik yaklaşımlar ve yapay zeka, Endüstri 4.0, tarımda dijitalleşme, sınıraşan su kaynaklarında işbirliğinin getireceği yararlar, sürdürülebilir kalkınma hedefleri gibi çok sayıda ilgi çekici ve önemli konu başlığında paneller düzenlendi. 

Astana Ekonomik Forumuna Devlet ve Hükümet Başkanları, Bakanlar, Büyükelçiler, önemli uluslararası örgütlerin başkan ya da temsilcileri, çok sayıda akademisyen iştirak etti. Forum’a toplamda 5000’in üzerinde kişi katılım sağladı. 

Kazakistan Kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan, Uluslararası Para Fonu İcra Direktörü Christine Lagarde,  Nobel ödüllü iktisatçı Prof. Dr. Paul Romer, Nobel Barış Ödülü sahibi Muhammad Yunus, dünyaca ünlü ekonomist ve Amerika Birleşik Devletleri’nin Merkez Bankası sayılan Fed’in eski Başkan Yardımcılarından Stanley Fischer, Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı Başkanı Adnan Amin, ünlü iktisatçı Jeffrey Sachs, dünyaca tanınmış tarihçi ve Oxford Üniversitesi Tarih Bölümü Başkanı Peter Frankopan, Türkiye’nin eski Maliye Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Astana Ekonomik Forumu’nun konuşmacıları arasında yer aldı.