Ahmet Yesevi Üniversitesinde Azerbaycan’ın Bağımsızlığının 101. Yılı Kutlandı29 Mayıs 2019

 

Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği-İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız ile  “Azerbaycan 1918 HarekatıBaşkanı ve İLESAM Azerbaycan temsilcisi Hayal Rıza’nın da katılım gösterdiği “Azerbaycan’ın Bağımsızlığının 101 Yılı” Ahmet Yesevi Üniversitesi Kütüphanesi ile Üniversitemizin Azerbaycanlı öğrencileri tarafından coşku ile kutlandı.

Kutlama töreninde bir konuşma yapan Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Pusat Pilten, Azerbaycan’ın bağımsızlığının Kafkasya’da büyük mücadeleler sonunda gerçekleştiğini, 1918 yılında kurulan Azerbaycan Cumhuriyeti’nin ilk Türklük temelleri üzerine kurulan 19. yüzyılda ilk Türk Cumhuriyeti olduğunu, Kurucu Cumhurbaşkanı Mehmet Emin Resulzade ve mücadele arkadaşlarını ve Azerbaycan şehitlerini rahmetle ve minnetle andıklarını belirterek, Türkiye ile Azerbaycan’ın tek millet ve iki devlet olarak birlikte mücadele ettiğini söyledi. 

İLESAM Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız ise konuşmasında, Türkiye ve Azerbaycan’ın Türk kültür ve medeniyetinin iki büyük aktif ülkesi olarak Orta Asya Türk Cumhuriyetleri ile bilgi ve belgeye dayalı yayın işbirliğini geliştirmekte olduğunu, Kazakistan Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı ile fikri mülkiyet hakları ve telif-tescil mevzuatı konusunda ortak çalışma başlatıldığını, Türk Dünyası Yayıncılık Kongresi için Türk Cumhuriyetleri yetkiliklileri ve temsilcileri ile görüşüldüğünü, İLESAM’ın Türk Cumhuriyetlerindeki yayıncılar ve medya kuruluşları ile somut faaliyetler planlamakta olduğunu belirterek Azerbaycan’ın bağımsızlık ve egemenliğinin 101. yılını Türk dünyası ile birlikte gururla kutladıklarını belirtti.

Azerbaycan 1918 Hareketi Başkanı Hayal Rıza ise Ahmet Yesevi Üniversitesinde okuyan öğrencilerin Türk Dünyası ve Azerbaycan için büyük bir kazanım olduğunu, Öğrenci Temsilcisi Ruslan Dostali ve Azerbaycanlı öğrencileri kutladığını, bu etkinliğin gerçekleştirilmesine katkı sağlayan Kütüphane Koordinatörü Cengiz Aslan ve tüm kütüphane çalışanlarına teşekkür ettiğini belirterek Azerbaycan 1918 Hareketi adlı kuruluşun “Türk Dünyası Fikir Birliği” sivil toplum örgütü olarak faaliyet gösterdiğini açıkladı.

Toplantı Azerbaycan’ın bağımsızlık mücadelesi video gösterimi, “1918 Yılı Anı Gazetesi “ dağıtımı ve Türk Dünyası kitaplığı toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.