Ahmet Yesevi Üniversitesinin Kuruluşunun 28. Yıl Dönümü Kutlandı17 Haz 2019

 

Ahmet Yesevi Üniversitesinin kuruluşunun 28. yıl dönümü coşkuyla kutlandı. Kutlama, bu yıl mezuniyetinin yirminci yılı olan 50’ye yakın mezunun katılımlarıyla Kültür Merkezi fuaye alanında gerçekleştirildi. Program,  Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Umirbek Umbetov’un konuşması ile başladı. Umbetov, “üniversitenin kuruluşundan bu güne binlerce mezun verdiğini, bazılarının kamuda üstün göreve geldiğini bazı mezunların ise akademisyen olarak üniversitede görev yaptığını” söyledi. 

Ahmet Yesevi Üniversitesinin Türk dünyasının orak üniversitesi olduğuna dikkat çeken Umbetov; “Üniversitemizde 17 ülkeden 40’a yakın Türk kökenli öğrencinin öğrenim görmektedir. Mezunlarımız sadece Kazakistan’da değil Türk Dünyasının çeşitli bölgelerinde önemli görevlere yükselmiştir. Ülke içinde ve uluslararası alanlardaki çalışmaları, hem Kazakistan’a, hem de Türk Cumhuriyetlerine ve Türk dünyasına katkı sağlamaktadır. Kuruluşundan bu güne üniversitemizin bayrağını yükselten tüm mezunlarımızın bu hizmetlerini, üniversitemizin bir başarısı olarak değerlendirmekteyiz. Mezunlarımıza çalışma hayatlarında başarılar diliyor, aramızdan ahrete göçenleri ise rahmetle anıyoruz” dedi. 

Açılış konuşmalarının ardından mezunlarımız kısa birer konuşma yaparak, Ahmet Yesevi Üniversitesinden mezun olmanın gurur ve sevincini hep birlikte paylaştıklarını dile getirdiler. Etkinlik konser gösterisi ile sona erdi.