Ahmet Yesevi Üniversitesinde “V. Türk Dünyası Üniversiteli Gençler Yaz Okulu Programı” Sona Erdi05 Tem 2019

 

Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen  “Türk Dünyası Üniversiteli Gençler Yaz Okulu Programı”nın bu yıl beşincisi yapıldı. Yaz okulu programı 22 Haziran-5 Temmuz 2019 tarihleri arasında Kazakistan'ın Türkistan şehrindeki Üniversite Yerleşkesinde düzenlendi. 

Türkiye, Özbekistan, Kazakistan ve Kırgızistan'ın değişik üniversitelerinden; Siyasal ve Sosyal Bilimler, Türkoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları, Uluslararası İlişkiler ve Tarih bölümlerinden 72 lisans öğrencisi programa katılım gösterdi. Türk Dünyası gençlerine program kapsamında yoğun olarak Türkçe, Rusça ve Kazakça kursları verildi. Hafta içi ise akademik seminerler, bilimsel konferanslar ile değişik kültürel programlar gerçekleştirildi.

Eğitim-öğretim faaliyetlerinin yanı sıra Ahmet Yesevi Türbesi ile bölgedeki Kültepe Arkeolojik Kazı Alanı inceleme gezisi, Ukaşe Ata, Arslan Baba, Otrar  gezileri ile Türkistan’ın tarihi kültürel zenginleri tanıtıldı. Öğrencilerin kendi imkanları ile gerçekleştirdikleri Kırgızistan ve Özbekistan turları ile Orta Asya Türk Medeniyet varlıkları hakkında bilgi sahibi olundu. Bu ülkelerin tarihi ve turistik yerlerini gezen öğrenciler, Türk dünyası değerleri ve kültürlerini inceleme ve öğrenme imkânı buldular. 

İki haftalık programın ardından “V. Türk Dünyası Üniversiteli Gençler Yaz Okulu” törenle kapanış yaptı. Öğrencilere sertifikalarını kapanış töreninde Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Pusat Pilten ile Dr. Emrekul Abuov tarafından  verildi. 

Törende konuşan Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Pusat Pilten, Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi kurulduğu günden bu yana Türk Dünyasına hizmet veren bir üniversite olduğunu dikkat çekerek, aynı zamanda bölgenin kalkınmasına katkı sağladığını ve Türk Dünyasına uzman yetiştirme noktasında da önemli bir misyonu yerine getirdiğini ifade etti.  Doç. Dr. Pusat Pilten, yaz okulu programının hem kültürlerarası etkileşimin sağlanması hem de Türk Dünyası kültürünün ve medeniyetlerinin tanıtılması açısından son derece önem arz ettiğine vurgu yaptı.

Rektör Yardımcısı Dr. Emrekul Abuov ise Türk dünyasının çeşitli bölgelerinde öğrenim gören gençleri üniversitede ağırlamaktan mutluluk duyduklarını belirterek, yaz okuluna gelen öğrenciler Türk Dünyasının manevi başkenti Türkistan’da çok önemli deneyim ve tecrübe kazandıklarını söyledi.