Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı 25. Uluslararası Dede Korkut Kültür ve Sanat Şölenine katıldı25 Tem 2019

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Bayburt’ta 25.’si düzenlenen Bayburt Uluslararası Dede Korkut Kültür ve Sanat Şölenine katıldı.

Uluslararası Dede Korkut Kültür ve Sanat Şölenleri, Dede Korkut'un Masat köyündeki türbesinin ziyaret edilmesiyle başladı. Programa, Bayburt Milletvekili Fetani Battal, Bayburt Valisi Ali Hamza Pehlivan,Samsun Valisi Osman Kaymak, Bayburt Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun, Türksav Başkanı Yahya Akengin, Türksoy Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Bilal Çakıcı çeşitli ülke ve şehirlerden gelen halk oyunları ekipleri ve vatandaşlar katıldı.

1995 yılında Türk dünyasının ortak değeri Dede Korkut adına başlatılan ve çeyrek asra ulaşan şölenler kapsamında,Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız’ın oturum başkanlığında “Türk Dünyasında Dede Korkut’’ Sempozyumu düzenlendi. Sempozyum, Türkiye, Kazakistan, Kırgızistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Gagavuzyeri ve İran’dan bilim insanlarının katılımı ile yapıldı.

Bayburt ile Ahmet Yesevi Üniversitesinin bulunduğu Türkistan şehrinin kardeş şehir olması münasebetiyle Bayburt’ta Türkistan caddesi, Türkistan’da da Bayburt caddesi bulunmaktadır.

Dede Korkut’un UNESCO tarafından Somut Olmayan Dünya Kültür Mirası listesine alınmasıyla daha da önem kazanan ve birçok sosyal ve kültürel etkinliğe ev sahipliği yapan Uluslararası Dede Korkut Kültür ve Sanat Şöleni, resim sergileri, halk oyunları gösterileri ve konserlerle sona erdi.