Avrasya Araştırma Enstitüsünden Ankara Üniversitesi Su Yönetimi Enstitüsüne Ziyaret06 Ağus 2019

 

 

Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi Avrasya Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Vakur Sümer, 2 Ağustos 2019 tarihinde Ankara Üniversitesine bağlı Su Yönetimi Enstitüsünü ziyaret etti. 

Ziyarette, Su Yönetimi Enstitüsü Müdürü Doç Dr. Gökşen Çapar ve diğer Enstitü uzmanlarıyla bir araya gelen Sümer, Avrasya Araştırma Enstitüsü hakkında bilgiler vererek Enstitünün yayın ve faaliyetlerini tanıttı. Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesinin çevre ve su konularına büyük önem verdiğini aktaran Sümer, Avrasya bölgesinde de konunun giderek öne çıktığını vurguladı. Görüşme sırasında Su Yönetimi Ensititüsünün işleyişi de Doç. Dr. Gökşen Çapar tarafından anlatıldı.

Görüşmede, Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi ve Ankara Üniversitesine bağlı iki Enstitü arasında ortak akademik etkinlikler düzenlenmesi ve ortak bilimsel yayınlar çıkarılması üzerinde mutabakata varıldı. Özellikle Türkiye'nin Su Yönetimi alanındaki, Avrupa Birliği ile gerçekleştirilen su alanındaki işbirliği ve Güneydoğu Anadolu Projesi bağlamındaki tecrübelerinin Kazakistan'a ve Orta Asya'daki diğer kardeş ülkelere aktarılmasının önemli faydalar getireceği konusunda ortak çalışmalar yürütülmesi gereği vurgulandı.