Ahmet Yesevi Üniversitesinde TÜRKSOY Gençlik Oda Orkestrası02 Eyl 2019

 

Türk Konseyi’nin kuruluşunun 10. yılına münasebetiyle düzenlenen TÜRKSOYGençlik Oda Orkestrası turnesinin ilkini Ahmet Yesevi Üniversitesi ev sahipliğinde Türkistan’da gerçekleştirdi.  27 Ağustos 2019 Salı günü Kültür Merkezinde yapılan etkinliğe, Türkistan Eyalet Valisi Ömirzak Şökeyev, Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar ile çok sayıda sanatsever ve davetli katıldı. 

Mustafa Mehmandarov (Azerbaycan),  Anvar Akbarov (Kazakistan) ve Renat Salavatov’un (Tataristan) orkestra şefliğini yaptığı ve Türk dünyasının farklı ülkelerinden genç müzisyenlerinden oluşan TÜRKSOY Gençlik Oda Orkestrası  müzik festivalinde bir konuşma yapan Vali Şökeyev, 2017 yılında Türkistan’ın TÜRKSOY Türk Dünyası Kültür Başkenti seçildiğini hatırlatarak, 2017 Türkistan Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinliklerinin başarı ile gerçekleşmesinin ardından, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev tarafından Güney Kazakistan Eyalet merkezi olarak Türkistan’ın seçildiğine vurgu yaptı.

Konserin akabinde bir konuşma yapan Kazakistan Cumhuriyeti Kültür ve Enformasyon Bakanlığı TÜRKSOY Temsilcisi Askar Turganbayev, orkestranın düzenlenmesine katkı sağlayan Ahmet Yesevi Üniversitesi ve Türkistan Eyalet Valiliği’ne teşekkürlerini ileterek, Vali Ömirzak Şökeyev ve Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar’a plaket takdiminde bulundu.