Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Comart Tokayev’in Ulusa Sesleniş Konuşması Değerlendirildi04 Eyl 2019

 

Kazakistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Kasım Comart Tokayev’in 2 Eylül 2019 tarihinde yapmış olduğu ulusa sesleniş konuşmasını değerlendirmek üzere Ahmet Yesevi Üniversitesinde toplantı düzenlendi. Kültür Merkezi tiyatro ve sinema salonunda gerçekleştirilen etkinlikte Cumhurbaşkanı Tokayev’in ulusa sesleniş konuşmasında Kazakistan’ın stratejik hedefleri bağlamında dile getirdiği hususlar üniversite yöneticileri, akademisyen ve öğrenciler tarafından değerlendirildi. 

Toplantıda konuşan Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov, ulusa sesleniş konuşmasındaki yıllık ve beş yıllık kalkınma planları hedeflerinin değerlendirerek söz konusu hedeflerin kısa zamanda Kazakistan’ı muasır medeniyetler seviyesine çıkaracağına vurgu yaptı. Rektör Abdrasilov, gerek eğitim alanında gerekse Türkistan eyaletinin kalkınması için gerekli çalışmaların yapılması hususunda üniversite mensuplarına düşen görev ve sorumlulukları hatırlattı. 

Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar ise konuşmasında Türkiye’nin gelişme sürecini özetledikten sonra  Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Comart Tokayev tarafından dikkat çekilen kalkınma, gelişme ve müreffeh bir toplum için katma değer üreten nitelikli insanların yetiştirilmesi gerektiğini vurgulayarak Ahmet Yesevi Üniversitesi’nin bu misyon ve vizyonla Kazakistan’ın geleceğini inşa edecek nesiller yetiştirme çabasında olduğunun altını çizdi. 

Rektör ve Rektör Vekilinin konuşmalarından sonra akademisyen ve öğrenciler söz alarak Cumhurbaşkanı Tokayev’in ulusa sesleniş konuşmasını değerlendirdi. 

Sayın Cumhurbaşkanı Tokayev'in ulusa sesleniş konuşmasının metnine ulaşmak için tıklayınız.