Kazakistan Cumhuriyeti Anayasa Kurulu Başkanı Kayrat Mami Ahmet Yesevi Üniversitesini ziyaret etti13 Eyl 2019

 

Kazakistan Cumhuriyeti Anayasa Kurulu Başkanı Kayrat Mami 12 Eylül 2019 Perşembe günü üniversitemizde bir dizi temasta bulundu.

Anayasa Kurulu Başkanı Kayrat Mami, ziyaret çerçevesinde Rektörlük binası Senato Salonunda Üniversite personeli ve öğrencilerle bir araya geldi. Toplantıya; Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov, Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar ve Hukuk bölümü öğretim elemanları da katıldı. 

Anayasa Kurulu Başkanı Mami, “Anayasanın, devletin ve toplumun gelişimindeki rolü”  konulu toplantıda, hukuk eğitimi alanındaki işbirliği ve halkın anayasa konusundaki  eğitimi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Ayrıca Başkan Mami, Cumhurbaşkanı Kasım Comart Tokayev’in ulusa sesleniş konuşmasında anayasa ile ilgili düzenlemeleri hakkında katılımcılara brifing verdi.

Rektör Abdrasilov, Anayasa Kurulu Başkanı Kayrat Mami ve heyetine üniversitemiz hakkında bilgiler verdi. Konuşmasının devamında Devlet Başkanı Kasım Comart Tokayev'in ulusa sesleniş konuşmasındaki ​​"Vatandaşların hakları ve güvenliği" hususunda değerlendirmelerde bulundu. 

Rektör Vekili Tomar ise,“Toprak, Millet ve Anayasa bir devletin varlığı için gerekli olan üç önemli unsurdur. Tarihten günümüze tüm medeniyetlerde ilkel de olsa bir hukuk kavramı olmuştur” dedi. Tomar, Cumhurbaşkanı Tokayev’in ulusa sesleniş konuşmasında ele aldığı yeni ve modern anayasa ile ilgili maddelerin Kazakistan’ı hem uluslararası alanda geliştireceği hem de vatandaşların devlete sadakat ve bağlılığını artıracağını söyledi. Konuşmasının son bölümünde Tomar, ziyaretleri için Kayrat Mami ve heyetine teşekkür ederek, devlet adamlarının üniversitemize teşriflerinin öğrencilerimizin hayallerini, umutlarını ve ufuklarını geliştireceğini ve şekillendireceğini söyledi.

Toplantı değerlendirme konuşmalarının ardından sona erdi.