Erkinbek Turginov, Avrasya Araştırma Enstitüsünde “Türk Dili Konuşan Ülkeler Arasında Kurulan Uluslararası Teşkilatların Misyonu ve Tarihçesi” konulu seminer verdi20 Eyl 2019

 

 

 

19 Eylül2019 tarihinde Avrasya Araştırma Enstitüsünde görevli araştırmacı Erkinbek Turginov, “Türk Dili Konuşan Ülkeler Arasında Kurulan Uluslararası Teşkilatların Misyonu ve Tarihçesi” konulu seminer verdi

Erkinbek Turgunov, seminerinde, Avrasya kıtasında önemli bir coğrafyayı paylaşan Türk ülkeleri arasında kurulan uluslararası teşkilatlar arasında öne çıkan dört örgütten bahsetti. Bu çerçevede, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi), Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜKSOY), TÜRKPA ve Uluslararası Türk Akademisi  (TWESCO) üzerinde detaylı bilgiler sundu. 

Seminerin devamında Turginov, ortak geçmişe sahip Türk Ülkelerinin aralarındaki ilişkileri geliştirmeye yoğun gayret sarf ettiklerini ifade etti. Bu kapsamda, 15 Ekim’de Azerbaycan Başkenti Bakü’de gerçekleşecek olan Türk Konseyi 7. Zirvesi’ne Azerbaycan’ın ev sahipliğinde Türkiye, Kırgızistan, Kazakistan’ın yanı sıra ilk defa Özbekistan’ın da üye olarak katılacağı bilgisini verdi. Ayrıca19 Eylül’de Budapeşte'de gerçekleşecek olan Türk Konseyi Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısı sırasında Budapeşte’de açılacak Türk Konseyi Temsilcilik Ofisinin de önemli bir gelişme olacağını dile getirdi. 

Türk Konseyi’ne bağlı ülkelerin Bilim ve Eğitimle ilgili bakanlıklarının bir araya geldiğini, üye ülkelerin ortaokullarında okutulmak üzere Ortak Türk Tarihi kitabının yazım sürecinin bittiğini ve pilot proje olarak Nazarbayev Entelektüel Okulunda okutulmaya başlandığını, aynı zamanda gelecek eğitim döneminde Türkiye’nin ve diğer Türk Konseyi üye ülkelerinin ortaokullarında seçimli ders olarak eğitim programına ekleneceğini belirtti.

Seminerin sonunda Avrasya Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Vakur Sümer konu ile ilgili sorular sordu ve geleceğe yönelik araştırma konuları ile ilgili tekliflerde bulundu.Ayrıca seminere katılan Enstitü uzmanları da konuyla ilgili görüşlerini dile getirdi.