Ahmet Yesevi Üniversitesinde Büyük İpek Yolu–Barış, İstikrar ve Uyum Sempozyumu Yapıldı20 Eyl 2019

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi tarafından düzenlen ve Kazakistan Milli Eğitim Bakanlığı'nın da desteklediği “Büyük İpek Yolu–Barış, İstikrar ve Uyum” sempozyumu 19-20 Eylül tarihlerinde Türkistan yerleşkesinde gerçekleşti.

Bir çok ülkeden akademisyen ve uzman ismin katıldığı sempozyumun açılış törenine; Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kamalbek Berkinbayev, Moğolistan Bilim ve Teknik Üniversitesi Merkez Kütüphane Müdürü Prof. Dr.  Gulnar Çakerhan, Türkiye Turizm Akademileri Birliği Başkanı Prof. Dr. Muharrem Tuna, Özbekistan Mirza Uluğbek Milli Üniversitesi  Öğretim Üyesi Olga Kobzeva, Tataristan Kültür ve Sanat Kulübü Koordinatörü Alsu Şamsutova, Muğla Bölge Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Zekeriya Bingöl ve Çankırı Karatekin Üniversitesi, Fen Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayhan Şerbetçi ile çok sayıda akademisyen, öğrenci ve davetli katıldı.

Rektör Vekili Tomar sempozyum açılış konuşmasında, İpek Yolu’nun, uzun bir dönem hem önemli bir ticaret yolu hem de din, kültür ve sanat yolu olduğunu ifade etti. Türklerin ipek yolu ile ilişkisinin İslamiyet’in kabulüyle başladığına değinen Tomar, gerek bölgesel gerekse küresel sorunlardan dolayı zamanla eski önemini yitirdiğini dile getirerek, Türk-İslam dünyasındaki gerilemeyi de bununla ilişkilendirdi. Konuşmasının devamında Tomar, tarihi İpek Yolu’nun Türk Cumhuriyetlerinin bağımsızlığının ardından yeniden gündeme geldiğini, “Bir Kuşak Bir Yol” projesi ile yeniden canlandırılmaya çalışıldığını belirtti. Üniversite olarak öğrencilere dört dilli eğitim ile bu projeye katkı sunmaya çalıştıklarını vurguladı. 

Davetli konuşmacıların sempozyum hakkında dilek ve temennilerini ilettiği açılış töreni, toplu hatıra fotoğrafı çekimi ile tamamlandı. 

Beş  oturumda gerçekleşen sempozyumda Türkiye ve Kazakistan’ın yanı sıra Kırgızistan, Azerbaycan, Özbekistan, Moğolistan, Çuvaşistan ve Tataristan’dan 52 bilim insanı bildiri sundu. “Büyük İpek Yolu–Barış, İstikrar ve Uyum” sempozyumu 20 Eylül 2019 Cuma günü değerlendirme ve kapanış oturumu ile sona erdi.

Kapanış programında konuşan Rektör Yardımcısı Berkinbaev, başarılı bir sempozyum gerçekleştirildiğini ifade ederek “Bu yıl ilkini düzenlediğimiz Büyük İpek Yolu–Barış, İstikrar ve Uyum Sempozyumu, turizm alanında uzman bilim insanlarının katılımı ile başarıyla tamamlandı. Gelecek yıl da ikincisini düzenlemeyi hedefliyoruz” dedi.

Rektör Vekili Tomar, değerlendirme  konuşması yaparak sempozyumda  emeği geçenlere teşekkür etti.  Büyük İpek Yolu–Barış, İstikrar ve Uyum Sempozyumu plaket takdimi ile sona erdi.