Prof. Dr. Ahmet Buran, Avrasya Araştırma Enstitüsünde “Türkiye Dışındaki Türk Dünyası Türkologları’’ konulu bir seminer verdi24 Eyl 2019

 

Avrasya Araştırma Enstitüsünde, 23.09.2019 tarihinde Fırat Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Buran “Türkiye Dışındaki Türk Dünyası Türkologları’’ konulu bir seminer verdi.

Prof. Dr. Ahmet Buran seminerine kendini tanıtarak başladı ve 2003-2005 yılları arasında Kırgızistan’daki Manas Üniversitesindeki çalışmalarından bahsetti. 

Seminerinde, ‘‘Türkoloji’’ terimini açıklayan Prof. Dr. Ahmet Buran, bu terimin geniş anlamda Türk halkları ile ilgili her şeyi araştıran bir bilgi kolu olduğunu ifade etti. Dar anlamında ise, Türk halklarının dillerini çalışan bir disiplini ifade ettiğini aktardı. Benzer şekilde, “Türk”  isminin de tüm Türk halklarının üst kimliklerini adlandırdığını söyleyen Prof. Dr. Ahmet Buran, “Türk” ağacının dallarının farklı ve bağımsız olabildiğini, fakat kökümüzün bir olduğunu vurguladı. Buran, tüm bunların ötesinde, Orta Asya topraklarına geldiğinde duygusal olarak kendini daha fazla ‘‘Türk” olarak hissettiğini de belirtti. 

Seminerin devamında Prof. Dr. Ahmet Buran, 2017 yılının Türkiye’de Türk Dili Yılı olarak ilan edildiğini hatırlatarak, bu bağlamda “Türkiye Dışındaki Türk Dünyası Türkologları” konusunda bir araştırma başlattıklarını belirtti. Bu araştırmanın sonucu olarak Türkiye dışındaki Türk DünyasıTürkologlarının biyografileri ve bilimsel çalışmalarını birleştiren bir eserin yayınlandığını dile getirdi. Bu kapsamlı çalışmada 57’si Azerbaycan, 50’si Kazakistan, 47’si Kırgızistan’dan olmak üzere toplamda 430 Türkolog bilim adamının anlatıldığını ifade eden Prof. Dr. Ahmet Buran, kitabın yazılmasında, Türk Dünyasının geniş kapsamından ve coğrafi büyüklüğünden kaynaklanan kimi zorluklar ile karşılaştığını ancak sonuç itibariyle bu eserin literatüre kazandırıldığını açıkladı. 

Seminerin sonunda, Avrasya Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Vakur Sümer, sunduğu değerli bilgiler için Prof. Dr. Ahmet Buran’a teşekkür ederek Enstitünün yeni yayınlarından takdim etti.