Ahmet Yesevi Üniversitesinde “Kazakistan ve Orta Asya’da Kültürel ve Manevi Turizmin Gelişmesindeki Sorunlar” Forumu27 Eyl 2019

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi ve ABD George Washington Üniversitesi iş birliği kapsamında 26 Eylül 2019 Perşembe günü “Kazakistan ve Orta Asya’da Kültürel ve Manevi Turizmin Gelişmesindeki Sorunlar” konulu uluslararası bir forum düzenlendi. 

Türkistan Yerleşkesi Kültür Merkezinde yapılan etkinliğe; Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov, Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar, George Washington Üniversitesi Uluslararası Turizm Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Seleni Matuz, Türkistan Eyaleti Turizm İşleri Müdürü Perizat Konısbayeva ile çok sayıda akademisyen, öğrenci ve davetli katıldı. 

Rektör Abdrasilov açılış konuşmasında, Türkistan’ın eyalet başkenti olması ile birlikte turizm sektörünün de büyük hareketliliklerin yaşandığını, Ahmet Yesevi Üniversitesi’nin de bu alanda gerek eğitim-öğretim gerekse yetişmiş insan gücü ile katkı sağladığını dile getirdi. Rektör Abdrasilov, konuşmasının devamında üniversite hakkında bilgiler vererek, Ahmet Yesevi Üniversitesi’nin Türk dünyasına bilimsel, kültürel ve turistik açıdan büyük katkı sunduğuna vurgu yaptı. 

Prof. Seleni Matuz ise dünya turizmi hakkında bilgiler vererek, Türkistan’ın son yıllarda Türk Dünyası kültür turizminin yükselen değeri olduğuna dikkatleri çekti. Matuz, Türk Cumhuriyetlerinin ortak turizm potansiyelinin yeniden değerlendirilmesi ile sektörün daha da güçlendirilebileceğini söyledi.

Rektör Vekili Prof. Dr. Tomar yaptığı konuşmada, Türkistan’ın tarihi ipek yolu üzerindeki stratejik potansiyeline vurgu yaparak Türkistan’ın genel coğrafi, manevi ve kültürel özelleri ile turizm açısından önemli bir bölge olduğunun altını çizdi. Rektör Vekili Tomar ayrıca, “Turizm bir yeri gezip görmek değil, bir kültürü bir medeniyeti tanımaktır. Bunun en önemli aracı ise dildir. Üniversite olarak çok dilli eğitimle bu alana önemli derecede katkı sağlıyoruz” açıklamasında bulundu.

Form, Türkistan Eyaleti Turizm İşleri Müdürü Perizat Konısbayeva’nın, “Türkistan’ın Turizm Yerleri” sunumu ile sona buldu.