Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı ‘’Ortak Tarih, Kültür ve Medeniyet’’ Sempozyumuna Katıldı30 Eyl 2019

 

 

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Türk Tarih Kurumu ve Ekonomik İş birliği Teşkilatı Eğitim Enstitüsü tarafından 27-28 Eylül tarihlerinde Ankara’da “Ortak Tarih, Kültür, Eğitim ve Medeniyet Sempozyumu” düzenlendi.

 

Sempozyum kapsamında düzenlenen ‘’Yesevi Çalışmaları’’ başlıklı panelin oturum başkanlığını Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız yaptı. Panelde; Azerbaycan Muhemmed Fuzili Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Paşa Kerimov, Ahmet Yesevi Üniversitesi Hoca Ahmed Yesevi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Dosay Kenjetay, Karabük Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nadirhan Hasan, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Oğuzhan Aydın ve Kırgizistan Oş Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Abdülmecit İslamoğlu ‘’Hoca Ahmet Yesevi ‘’ çalışmaları ile ilgili bildirilerini sundular.

 

Afganistan, Pakistan, Tacikistan, Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Azerbaycan, İran ve Türkiye’den oluşan Ekonomik İş birliği Teşkilatı üyesi ülkeler arasındaki tarihi ve güncel bağlantıların konuşulduğu sempozyumda, bilimden dine, felsefeden edebiyata, müzikten mimarlığa kadar ortak kültürün maddi ve manevi yönlerinin tarihsel süreçteki gelişimi ele alındı.

16 Ülkeden 83  bilim insanının katılımıyla Farabi, İbni Sina, Harezmi, Ahmed Yesevi, Maturidi, Mevlana ve daha birçok önemli filozof, bilim insanı, şair ve alimi yetiştiren bir kültür coğrafyasının değerlendirildiği sempozyumda, bölge halklarının paylaştığı kültürel mirasın oluşumuna ışık tutuldu.