Ahmet Yesevi Üniversitesi ‘’Akademik Hayat Başlama ve Öğretmenler Günü Töreni’’ Coşkuyla Kutlandı01 Ekim 2019

 

Üniversitemiz birinci sınıf öğrencilerinin "Akademik Hayat Başlama ve Öğretmenler Günü Töreni" 28 Eylül 2019 Cumartesi günü Türkistan yerleşkesinde gerçekleştirildi.

Üçüncü Kampus önünde yapılan törene; Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov ve Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar’ın yanı sıra rektör yardımcıları, fakülte dekanları, bölüm başkanları, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı. 

Törende konuşan Rektör Abdrasilov, üniversitemize yeni başlayan öğrencilere hayırlı olsun dileklerini ileterek öğrenim hayatlarında başarılar diledi. Abdrasilov, “gençlerin büyük hayallerle, yeni umutlarla gelmiş olduğu üniversitemizde, hem bilgi hem de tecrübe açısından kendilerini en iyi şekilde yetiştirebileceklerini” dile getirdi. 

Öğrencilerin başarısının üniversitenin övünç kaynağı olduğunu vurgulayan Rektör Abdrasilov, öğrenci ve öğretim üyelerinin iletişiminin en üst seviyede olmasının önemine değinerek üniversitenin alt ve üst yapı eksikliklerinin de en kısa sürede giderileceğini söyledi. 

Rektör Vekili Prof. Dr. Tomar da yaptığı konuşmada, Türk dünyasının, Çin’den Adriyatik’e kadar uzanan geniş bir coğrafya olduğunu ve Ahmet Yesevi Üniversitesinin de Türk dünyasının dört bir yerinden gelen öğrencilerle bu geniş ailenin, birlik ve beraberlik sembolü haline geldiğini belirtti. Ülkelerin yeraltı zenginliklerinden daha önemli bir güç olan bilgi toplumu düzeyinin ancak üniversite mezunu gençler ile başarılacağını vurgulayan Tomar, Türk dünyası gençlerinin yüksek öğrenimlerini üstün başarıyla tamamlayarak ülkelerine ve toplumlarına katkı sağlayacağına yürekten inandığını dile getirdi. 

Açılış konuşmalarının ardından, Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov ve Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar, üniversitemizi en yüksek puanla kazanan Aygerim Töltay, Nilifer Baratbekova ve Nurgisa Asker’e  eğitim öğretimin açılışını simgeleyen  anahtar ve not defterini takdim ettiler. 

Törende ayrıca Kazakistan’da 1 Ekim'in Öğretmenler Günü olması münasebeti ile bazı akademisyenlere ödüller verildi.  Tören konser ve çeşitli gösterilerin ardından sona erdi.