Azerbaycan'ın Büyükelçilik ve Diaspora Heyeti Ahmet Yesevi Üniversitesini Ziyaret Etti 01 Ekim 2019

 

Azerbaycan'ın Astana Büyükelçiliği Daimi Temsilcisi Mehmet Bağırov ile Azerbaycan Diasporası Şube Müdürü Resulov Anar çeşitli temaslarda bulunmak ve görüşmeler yapmak üzere 30 Eylül 2019 Pazartesi günü üniversitemizi ziyaret etti. 

Azerbaycan'ın Astana Büyükelçiliği Daimi Temsilcisi Mehmet Bağırov ve Azerbaycan Diasporası Şube Müdürü Resulov Anar ile beraberindeki heyet üniversitemizde öğrenim görmekte olan Azeri öğrencilerle kütüphanenin konferans salonunda bir araya geldiler. Rektör Vekili  Prof. Dr. Cengiz Tomar’ın oturum başkanlığında gerçekleşen ve Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Kamalbek Berkinbayev, Prof. Dr. Umirbek Umbetov ile Kazakistan Halkları Asamblesi Türkistan Eyaleti Müdür Yardımcısı Ğani Rispekov’unda hazır bulunduğu toplantı yaklaşık bir saat sürdü. 

Toplantıda konuşan Rektör Vekili Tomar, Ahmet Yesevi Üniversitesi’nin Türk dünyası gençlerini bir çatı altında topladığına dikkat çekerek, “17 ülke, 41 Türk ve akraba topluluklarından öğrenci üniversitemizde eğitim görmektedir. Bunların 35’ini ise Azeri gençler oluşturuyor” dedi.

Hoca Ahmet Yesevi’nin manevi önderliğinde ve onun dostluk ve kardeşlik ilkeleri çerçevesinde eğitim verdiklerini ifade eden Tomar, bu minvalde yetişen öğrencilerimizin Türk Dünyasının çeşitli bölgelerinde üniversitemizi en iyi şekilde temsil edeceklerini belirtti. 

Azerbaycan'ın Astana Büyükelçiliği Daimi temsilcisi Mehmet Bağırov ise yaptığı konuşmada,  “Ahmet Yesevi Üniversitesi Türk Dünyasının bağrında açılmış büyük bir üniversitedir. Burada Azeri gençlere eğitim imkânı sunulduğu için Üniversite Rektörlüğüne ve tüm hocalarına teşekkür ediyorum” dedi. 

Toplantı, Türkistan Eyaleti Müdür Yardımcısı Ğani Rispekov ve Azerbaycan Diasporası Şube Müdürü Resulov’un değerlendirme konuşmalarının sona erdi. 

Azerbaycan Büyükelçilik ve Diaspora heyeti, üniversitemizin kütüphanesinde bulunan Türk dünyası kitaplığını gezerek kitap bağışında bulundular.